wtorek, 15 kwietnia 2014

Spirostreptus brachycerus - tasmański wij

  • Królestwo: Zwierzęta
  • Typ: Stawonogi
  • Gromada: Dwuparce
  • Rząd: Spirostreptida
  • Rodzina: Spirostreptidae
  • Gatunek: Spirostreptus brachycerus

Występowanie

Jest gatunkiem endemicznym dla wilgotnych lasów Tasmanii. Czasami widywany także w samej Australii i pobliskich wyspach, lecz są to przypadki sporadyczne, przypuszczalnie spowodowane ucieczkami z niewoli.

Ogólny opis

Spirostreptus brachycerus jest dwuparcem o segmentowanej budowie ciała długości do 9 cm. Zwykle jest koloru czerwonego lub purpurowego, choć występują także osobniki o kolorze beżowym, czy kremowym. Jak większość dwuparców posiada liczne odnóża(po jednej parze na segmencie 2-4, a na pozostałym po 2 pary). Narząd płciowy(gonopodia u samca) znajdują się z przodu tułowia, niedaleko otworu gębowego.

Dymorfizm płciowy

Słabo widoczny. Gonopodia u samca występują niedaleko otworu gębowego.

Populacja i zagrożenia

Nie jest gatunkiem zagrożonym oraz nie podlega klasyfikacji w stopniach zagrożenia. Pospolity gatunek na terenie swojego występowania i mimo sporadycznych spotkań na kontynencie australijskim, nie jest gatunkiem inwazyjnym. Z powodzeniem hodowany w niewoli.

Pożywienie

Gatunek roślinożerny. Zjada wszelkiego rodzaju owoce, części zielone roślin, mątwą materie roślinną oraz grzyby. Spirostreptus brachycerus jest także detrytofagiem.

Zachowanie

Jest zwykle gatunkiem o nocnym trybie życia. Dzień zwykle spędza w zacienionym i wilgotnym miejscu np. pod korą drzewa, pod kamieniami i powalonymi kłodami. W razie zagrożenia zwijają się przypominając kulkę, rozwijając się po ok. 5 minutach, kiedy zagrożenia zostanie zażegnane. Często buduje w spulchniałej ziemi nory, gdzie przechodzi linienie.

Rozmnażanie

Zwykle kiedy samiec spotka samice swojego gatunku dochodzi do kopulacji. Samica zwykle po 3-4 tygodnika składa 2-4 mm, białe jajka w wykopanej norze, a następnie zakopuje je swoimi odchodami w celach ochronnych. Po 1-2 miesiącach wykluwają się młode wije, które pierwotnie nie przypominają dorosłych osobników(z racji małej ilości segmentów ciała), lecz po kilku tygodniach wraz ze wzrostem, wyrastają kolejne segmenty, a młode przypominają miniaturowych rodziców. Po ok. 1-3 latach uzyskują dojrzałość płciową.

Naturalni wrogowie

Głównie ptaki i owadożerne ssaki.

Długość życia

Przypuszczalnie ok. 5-7 lat.

Znaczenie dla człowieka

Jest gatunkiem spotykanym w hodowlach domowych, choć w Polsce jest trudno dostępny. Jego hodowla nie przysparza problemów. Nie jest gatunkiem jadowitym, a do obrony nie używa swojego aparatu gębowego, dlatego można w razie potrzeby, bezpiecznie brać go na ręce.

Ciekawostki 


  • Ze względu na niewielkie rozmiary nie potrzebuje dużego terrarium(30 na 30 na 10 w zupełności wystarczy). Za podłoże najlepiej sprawdza się torf wymieszany z włóknem kokosowym, z dodatkiem liści dębowych, lub bukowych na górną warstwę. Wymaga poidła z wodą.
  • Został opisany w 1873 roku przez niemieckiego zoologa Carl'a Eduard'a Adolph'a Gerstäcker'a.
  • Rodzaj Spirostreptus liczy ok. 400 gatunków wijów min. Spirostreptus amputus, Spirostreptus micromelas i Spirostreptus segmentatus.
Bibliografia:
-http://www.terrarium.com.pl/2136-spirostreptus-brachycerus/
-http://www.bugzuk.com/insects/millipedes/spirostreptus-brachycerus-red-form-tanzania-red-earthworm-millipede
-https://en.wikipedia.org/wiki/Spirostreptus

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz