piątek, 18 kwietnia 2014

Niziołek -mały człowiek z Hobbitonu

Pierwsze podania

Niziołki, zwane hobbitami są fikcyjną rasą humanoidalnych, podobnych do człowieka stworzeń, stworzonych przez John'a Ronald'a Reuel'a Tolkien'a w książce pod tytułem Hobbit, czyli tam i z powrotem oraz jej kontynuacji, trylogii Władca Pierścieni. Przedstawieni są jako pokojowo nastawiona rasa, zamieszkująca ziemie Shire. Zamieszkują osady, przypominające wsie, mieszkając w ziemiankach, skromnie, lecz gustownie urządzonych. Nie lubią walczyć, lecz wolą zabawy i podróże. Przez większość ras uważane za mistrzów złodziejstwa i szpiegostwa.

Wygląd

Hobbici przypominają ludzi, o dziecięcym wzroście. Ich stopy były zwykle nieproporcjonalnie duże. Ubierali się w kolorowe ubrania, oraz gustowali w fajkowych ziołach. Nie rosły im brody, poza szczepem Stoorów, dlatego łatwo można je było odróżnić od krasnoludów. W wielu grach, np. Heroes Might and Magic niziołki do walki używają procy i krótkich sztyletów. W Dungeons & Dragons są mistrzami złodziei, szpiegostwa i ukrywania się.

W środkach masowego przekazu

Najsławniejszy hobbit to Bilbo Baggins i jego przyszywany syn  Frodo Baggins. Bilbo największą role odegrał w Hobbit, czyli tam i z powrotem jako główny bohater powieści. Został wcielony do grupy Gandalfa i 13 krasnoludów, chcących odebrać swoje państwo(dom) Samotną Górę, z łap rządnego złota smoka Smauga. Czarodziej Gandalf uważał iż bez złodzieja, ta wyprawa może nie osiągnąć swego celu. Znalazł Jedyny Pierścień, który chciał odebrać mu Gollum(wypaczony i zdeformowany hobbit), lecz wygrał z nim w zagadki i uciekł. Pokonał wspólnie z krasnoludami i ludźmi z Esgoroth smoka. W Władcy Pierścieni Bilbo powierzył pierścień Frodowi, który miał go zniszczyć w ogniach Orodruiny, aby powstrzymać Saurona. W grze Heroes Might and Magic III niziołki były przez długi czas uważane za rasę wymarłą, doszczętnie zniszczoną przez najazd Kreegan. W bitwie o Ostrze Armagedonu, kilka oddziałów demonów zostało zaatakowanych przez bandy niewysokich humanoidów, które jak szybko się pojawiły, tak też znikały czyniąc zauważalne szkody w armii Kreegańskiej. Później okazało się iż były to ocalone niziołki. W Heroes Might and Magic IV po kataklizmie zwanym Rozliczenie, kiedy do doszczętnie została zniszczona planeta Enroth, w wyniku zderzenia Ostrza Armagedonu i Miecza Mrozu, niziołki prze tajemnicze portale dostały się na planetę Axeoth, gdzie powiększyły swoją populację, stając się jednostką używaną w armii Ładu. W Dungeons & Dragons niziołki to mistrzowie szpiegostwa, ujarzmili one dziki, które używają za wierzchowców. Nie są skore do walki, mają raczej pokojowe nastawienie. W Age of Wonders niziołki to osobna frakcja, obyta w szpiegostwie, ukrywaniu się i zatrutych broniach. Do walki używają kuców i orłów, a jako istotę najważniejszą w boju uważają lepreachuny.

Bibliografia:
-https://pl.wikipedia.org/wiki/Hobbit_(rasa)
-https://en.wikipedia.org/wiki/Hobbit
-http://sfery.wikia.com/wiki/Nizio%C5%82ek

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz