- Królestwo: Zwierzęta
- Podtyp: Kręgowce
- Gromada: Gady
- Rząd: Krokodyle
- Rodzina: Mekosuchidae
- Gatunek: Mekosuchus inexpectatus
Występowanie
Zamieszkiwał przypuszczalnie tereny nizinne, blisko brzegu na terytorium Nowej Kaledonii.
Ogólny opis
Odnalezione szczątki sugerują iż dorastał do 2 metrów długości, przy wadze ok. 15 kg. Był krokodylem lądowym z długimi, dobrze umięśnionymi kończynami i grubymi palcami. Skóra była mocno opancerzona, znacznie grubiej niż u współczesnych gatunków krokodyli. Pysk krokodyla był porównywalnie krótki, jego zęby natomiast były długie z przodu i tępe(typowe do kruszenia) z tyłu, co może świadczyć iż żywił się zdobyczami wyposażonymi w skorupy. Krótki pysk krokodyla mógł wygenerować znacznie większą siłę nacisku, niż ta u współczesnych krokodyli. Mimo stosunkowo małego rozmiaru(jak na krokodyla), był największym lądowym drapieżnikiem Nowej Kaledonii, ustępując rozmiarem jedynie słonowodnemu krokodylowi różańcowemu(Crocodylus porosus).
Dymorfizm płciowy
brak danych
Pożywienie
Przypuszczalnie mięczaki i skorupiaki, a także jaja żółwi i ptaków morskich.
Zachowanie
Brak danych. Przypuszczalnie nie istnieją żadne źródła przedstawiające zachowanie tego krokodyla. W przeciwieństwie do współczesnych krokodyli, był gatunkiem lądowym, nie związanym z środowiskiem wodnym. Niektórzy naukowcy sugerują iż mógł wspinać się na drzewa, lecz ta teoria nie jest potwierdzona.Rozród
brak danych. Wielce prawdopodobne że był jajorodny.Naturalni wrogowie
Mógł konkurować jedynie z krokodylem różańcowym. Później przypuszczalnie stawał się ofiarą człowieka.Długość życia
brak danych.Przyczyny wymarcia
Rodzaj Mekosuchus występował powszechnie eocenie i oligocenie na kontynencie Australijskim(głównie stanie Queensland) i rozprzestrzeniły się na pobliskie wyspy min. Nową Kaledonię. W końcu w miocenie lądowe krokodyle wyginęły z kontynentu, pozostając jedynie na izolowanych wyspach. Mekosuchus inexpectatus występował na wyspie Nowa Kaledonia, aż do przybycia człowieka ok. 4 tysiące lat temu. Choć odnaleziono kilka szczątków krokodyla w starożytnych odpadkach spożywczych pierwszych ludzi na wyspie, to sądzi się iż przybyły z ludźmi szczur pacyficzny mógł zjadać jaja i młode krokodyle, doprowadzając do wymarcia gatunku. Krokodyl mógł przetrwać do I-II wieku n.e. Równocześnie na wyspie Efate(Vanuatu) wymarł spokrewniony gatunek Mekosuchus kolpokasi.Ciekawostki
- Na wyspie Fidżi występował spokrewniony gatunek krokodyla, także należący do rodziny Mekosuchidae zwany wolia(Volia athollandersoni), który jak się sądzi przetrwał do czasów po przybyciu człowieka na wyspę, jednak szybko znikł w tym okresie.
- Mekosuchus inexpectatus i Mekosuchus kolpokasi były nie tylko gatunkami reliktowymi, ale także ostatnimi żyjącymi przedstawicielami krokodyli lądowych z rodziny Mekosuchidae.
- Na wyspie Nowa Kaledonia występowały także inna reliktowa rodzina zwierząt żółwi z rodzaju Meiolania. Przypuszczalnie na Nowej Kaledonii wymarły dopiero 2 tysiące lat temu. Meiolania mackayi i Meiolania platyceps charakteryzowały się grubą skorupą i ciernistym ogonem(przypominając ankylozaury).
- Na wyspie Nowa Kaledonia poza lądowymi krokodylami i uzbrojonymi żółwiami, wymarło kilka innych gatunków min. płomykówka nowokaledońska*(Tyto letocarti), dwa gatunki jastrzębi Accipiter efficax i Accipiter quartus, nielotny gatunek grzebiącego Sylviornis neocaledoniae, bekas nowokaledoński*(Coenocorypha neocaledonica), takahe nowokaledoński*(Porphyrio kukwiedei), kagu nizinny*(Rhynochetos orarius), wyspiarek nowokaledoński*(Gallicolumba longitarsus), nogal Megapodius molistructor, bliżej nieznany dzioborożec z Wyspy Lojalności, lorika żółtolica(Charmosyna diadema), chrząszcz pływakowaty Rhantus novacaledoniae, kilka gatunków mięczaków, bliżej nieznany duży nietoperz oraz przypuszczalnie więcej nieznanych nauce gatunków zwierząt.
- Innymi znanymi przedstawicielami rodzaju Mekosuchus są min. Mekosuchus whitehunterensis żyjący na terenie stanu Queensland w Australii w oligocenie i żyjący tam także Mekosuchus sanderi, lecz w miocenie.
Bibliografia:
-https://en.wikipedia.org/wiki/Mekosuchus
-https://pl.wikipedia.org/wiki/Mekosuchus_inexpectatus
-http://scienceblogs.com/tetrapodzoology/2009/05/13/mekosuchines-2009/
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz