wtorek, 8 kwietnia 2014

Mekosuchus - wymarły, nowokaledoński krokodyl

 • Królestwo: Zwierzęta
 • Podtyp: Kręgowce
 • Gromada: Gady
 • Rząd: Krokodyle
 • Rodzina: Mekosuchidae
 • Gatunek: Mekosuchus inexpectatus

Występowanie

Zamieszkiwał przypuszczalnie tereny nizinne, blisko brzegu na terytorium Nowej Kaledonii.

Ogólny opis

Odnalezione szczątki sugerują iż dorastał do 2 metrów długości, przy wadze ok. 15 kg. Był krokodylem lądowym z długimi, dobrze umięśnionymi kończynami i grubymi palcami. Skóra była mocno opancerzona, znacznie grubiej niż u współczesnych gatunków krokodyli. Pysk krokodyla był porównywalnie krótki, jego zęby natomiast były długie z przodu i tępe(typowe do kruszenia) z tyłu, co może świadczyć iż żywił się zdobyczami wyposażonymi w skorupy. Krótki pysk krokodyla mógł wygenerować znacznie większą siłę nacisku, niż ta u współczesnych krokodyli. Mimo stosunkowo małego rozmiaru(jak na krokodyla), był największym lądowym drapieżnikiem Nowej Kaledonii, ustępując rozmiarem jedynie słonowodnemu krokodylowi różańcowemu(Crocodylus porosus).

Dymorfizm płciowy

brak danych

Pożywienie

Przypuszczalnie mięczaki i skorupiaki, a także jaja żółwi i ptaków morskich.

Zachowanie

Brak danych. Przypuszczalnie nie istnieją żadne źródła przedstawiające zachowanie tego krokodyla. W przeciwieństwie do współczesnych krokodyli, był gatunkiem lądowym, nie związanym z środowiskiem wodnym. Niektórzy naukowcy sugerują iż mógł wspinać się na drzewa, lecz ta teoria nie jest potwierdzona.

Rozród

brak danych. Wielce prawdopodobne że był jajorodny.

Naturalni wrogowie

Mógł konkurować jedynie z krokodylem różańcowym. Później przypuszczalnie stawał się ofiarą człowieka.

Długość życia

brak danych.

Przyczyny wymarcia

Rodzaj Mekosuchus występował powszechnie eocenie i oligocenie na kontynencie Australijskim(głównie stanie Queensland) i rozprzestrzeniły się na pobliskie wyspy min. Nową Kaledonię. W końcu w miocenie lądowe krokodyle wyginęły z kontynentu, pozostając jedynie na izolowanych wyspach. Mekosuchus inexpectatus występował na wyspie Nowa Kaledonia, aż do przybycia człowieka ok. 4 tysiące lat temu. Choć odnaleziono kilka szczątków krokodyla w starożytnych odpadkach spożywczych pierwszych ludzi na wyspie, to sądzi się iż przybyły z ludźmi szczur pacyficzny mógł zjadać jaja i młode krokodyle, doprowadzając do wymarcia gatunku. Krokodyl mógł przetrwać do I-II wieku n.e. Równocześnie na wyspie Efate(Vanuatu) wymarł spokrewniony gatunek Mekosuchus kolpokasi.

Ciekawostki

 • Na wyspie Fidżi występował spokrewniony gatunek krokodyla, także należący do rodziny Mekosuchidae zwany wolia(Volia athollandersoni), który jak się sądzi przetrwał do czasów po przybyciu człowieka na wyspę, jednak szybko znikł w tym okresie.
 • Mekosuchus inexpectatus Mekosuchus kolpokasi były nie tylko gatunkami reliktowymi, ale także ostatnimi żyjącymi przedstawicielami krokodyli lądowych z rodziny Mekosuchidae.
 • Na wyspie Nowa Kaledonia występowały także inna reliktowa rodzina zwierząt żółwi z rodzaju Meiolania. Przypuszczalnie na Nowej Kaledonii wymarły dopiero 2 tysiące lat temu. Meiolania mackayi i Meiolania platyceps charakteryzowały się grubą skorupą i ciernistym ogonem(przypominając ankylozaury).
 • Na wyspie Nowa Kaledonia poza lądowymi krokodylami i uzbrojonymi żółwiami, wymarło kilka innych gatunków min. płomykówka nowokaledońska*(Tyto letocarti), dwa gatunki jastrzębi Accipiter efficax i Accipiter quartus, nielotny gatunek grzebiącego Sylviornis neocaledoniae, bekas nowokaledoński*(Coenocorypha neocaledonica), takahe nowokaledoński*(Porphyrio kukwiedei), kagu nizinny*(Rhynochetos orarius), wyspiarek nowokaledoński*(Gallicolumba longitarsus), nogal Megapodius molistructor, bliżej nieznany dzioborożec z Wyspy Lojalności, lorika żółtolica(Charmosyna diadema), chrząszcz pływakowaty Rhantus novacaledoniae, kilka gatunków mięczaków, bliżej nieznany duży nietoperz oraz przypuszczalnie więcej nieznanych nauce gatunków zwierząt. 
 • Innymi znanymi przedstawicielami rodzaju Mekosuchus są min. Mekosuchus whitehunterensis żyjący na terenie stanu Queensland w Australii w oligocenie i żyjący tam także Mekosuchus sanderi, lecz w miocenie.
Bibliografia:
-https://en.wikipedia.org/wiki/Mekosuchus
-https://pl.wikipedia.org/wiki/Mekosuchus_inexpectatus
-http://scienceblogs.com/tetrapodzoology/2009/05/13/mekosuchines-2009/

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz