czwartek, 10 kwietnia 2014

Zaroślak wąsaty - górski wąsacz

  • Królestwo: Zwierzęta
  • Podtyp: Kręgowce
  • Gromada: Ptaki
  • Rząd: Wróblowe
  • Rodzina: Trznadlowate
  • Gatunek: Zaroślak wąsaty(Atlapetes albofrenatus)

Występowanie

Zamieszkuje górskie lasy tropikalne i mgliste w Andach na terenie północnej i środkowej Kolumbii i zachodniej Wenezueli. Spotykany na wysokościach od 1500 do 2500 metrów n.p.m.

Ogólny opis

Ptak mierzy przeciętnie 17 cm długości ciała, przy wadze ok. 30 g. Grzbiet ptaka ciemnooliwkowy, natomiast pierś i brzuch jasno-oliwkowe. Górna część głowy, wraz z karkiem czerwona, podbródek biały, wraz z białą linią ciągnącą się od dzioba po kark. Reszta głowy czarna. Spodnia część skrzydła jasno-oliwkowa. Wierzchnia część skrzydeł czarno-oliwkowa, podobnie jak ogon. Dziób czarny, a nogi ciemnoczerwone.

Dymorfizm płciowy

Brak danych. Przypuszczalnie brak, jak u większości spokrewnionych zaroślaków.

Populacja i zagrożenia

Zaroślak wąsaty jest klasyfikowany jako gatunek najmniejszej troski. Nie oceniono ilościowo stanu populacji tego gatunku, lecz wydaje się ona dosyć duża i stabilna. Nie jest trzymany w niewoli.

Pożywienie

Owoce, nasiona i bezkręgowce.

Zachowanie

Ptak ten jest rzadko obserwowany, dlatego większość informacji z jego życia jest tajemnicą. Jest gatunkiem częściowo nadrzewnym, często szukającym pożywienia w runie leśnym, lecz także skubiącym owoce prosto z krzewów i drzew.. Żyje w niewielkich grupach(przypuszczalnie rodzinnych), lub parach. Jest ptakiem aktywnym za dnia. Zwykle przesiaduje na drzewach 10 metrów nad ziemią. Nie podejmuje wędrówek. Śpiew ptaka jest szybki, przypominający tzet, tzet, twist, twist, tsu tsu... przypuszczalnie wykonywany podczas zalotów. Odnotowano również wysokie iiiiisp, wykonywane trzykrotnie pod rząd.

Rozród

brak danych. Nie odnaleziono(lub nie zbadano) gniazd, a ni zachowań rozrodczych tych ptaków. Przypuszczalnie jak u spokrewnionych gatunków, łączą się w pary i budują głębokie gniazdo w kształcie misy na drzewie. Składają 2-3 jajka, z których po ok. 15 dniach wykluwają się pisklaki, które po 4 tygodniach uzyskują samodzielność. Okres godowy przypuszczalnie wypada w maju-czerwcu.

Naturalni wrogowie

koty, węże, łasicowate i ptaki drapieżne.

Długość życia

brak danych.

Znaczenie dla człowieka

Nie posiada szczególnego znaczenia dla człowieka.

Ciekawostki

  • Wyróżnia się dwa podgatunki zaroślaka wąsatego Atlapetes albofrenatus albofrenatus(z Kulimbii) i Atlapetes albofrenatus meridae(z Wenezueli). Podgatunek wenezuelski posiada żółtawe podgardle. Podgatunki mogą się ze sobą krzyżować na granicach swoich występowań.
  • Został opisany w 1840 roku przez francuskiego ornitologa Auguste'a Boissonneau'a.
  • Czasami można potkać się z nazwą synonimiczną Tanagra albofrenatus.
  • Rodzaj Atlapetes liczy 28-29 gatunków zaroślaków min. zaroślaka ciemnego(Atlapetes schistaceus), zaroślaka kolumbijskiego(Atlapetes blancae) i zaroślaka żółtobrzuchego(Atlapetes pileatus).
Bibliografia:
-https://es.wikipedia.org/wiki/Atlapetes_albofrenatus
-http://www.iucnredlist.org/details/22721455/0
-http://neotropical.birds.cornell.edu/portal/species/overview?p_p_spp=641836

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz