środa, 16 kwietnia 2014

Szorstkowiec Martiusa - palma górska

  • Królestwo: Rośliny 
  • Podkrólestwo: Rośliny naczyniowe 
  • Klasa: Okrytonasienne
  • Rząd: Arekowce
  • Rodzina: Arekowate
  • Gatunek: Szorstkowiec Martiusa(Trachycarpus martianus)

Występowanie

Występuje naturalnie w centralnych i wschodnich Himalajach, min. na wzgórzach Khasia Hills w Assam(północno-wschodnie Indie), w północnej Birmie, oraz północnym Nepalu w Bunipa. Występuje zwykle na wysokości od 1000 m n.p.m. do 2400 m n.p.m. 

Ogólny opis

Szorstkowiec dorasta przeciętnie do 15-17 metrów wysokości. Kłodzina(pień palmy) jest zwykle prosty, nagi poza najwyższą partią, ze względu na to iż starsze liście opadają wraz ze wzrostem rośliny, tworząc włóknistą sieć wokół kłodziny. Na wierzchu kłodziny wyrastają zwykle liście, tworząc pióropusz. Jest ich zwykle od 10 do 15. Liście są ciemnozielone, z bardzo długimi ogonkami, przypominając kształtem wachlarz. Liście mirzą przeciętnie 60-80 cm średnicy. Pojedyncze segmenty są sztywne, czasami skórzaste, o ostrym zakończeniu, krótkie przy stronie zewnętrznej, natomiast najdłuższe przy środku liścia, tworząc swoisty wachlarz.

Rozmnażanie

Szorstkowiec Martiusa jest rośliną dwupienną. Jednak męskie i żeńskie kwiatostany są niemal identyczne. Kwiaty wytwarzane są na długim kwiatostanie z licznymi rozgałęzieniami. Kwiaty są małe, żółte, składające się z jajowatych płatków, kielicha, oraz 3 działek kielicha, wraz z pręcikami i słupkami. Owoce są niebieskawe, o długości 10-12 mm i szerokości 7-8 mm. Są nieco spłaszczone i zaokrąglone po obu stronach. Przypominają nasiona kawy, co odróżnia palmę od innych spokrewnionych przedstawicieli. Dojrzałe żółcieją. W smaku są mdłe i niezbyt smaczne.

Zagrożenia

Nie jest gatunkiem zagrożonym, występującym dosyć pospolicie w swoim naturalnym zakresie. Nie podlega klasyfikacji w stopniach zagrożenia. Czasami uprawiana jako roślina ozdobna.

Długość życia

brak danych.

Znaczenie dla człowieka

Czasami uprawiana jako roślina ozdobna. W klimacie umiarkowanym zwykle jako roślina pokojowa, choć dorosłe drzewa mogą bez trudu przetrwać surowe zimy naszego klimatu. Owoce szorstkowca Martiusa są zjadane przez ludność tubylczą, choć nie są smaczne.

Warunki uprawy

Nie ma szczególnych wymagań co do gleby, choć najlepiej rośnie w glebie przepuszczalnej i wilgotnej. W Polsce roślina może być uprawiana na zewnątrz i jako jeden z szorstkowców najlepiej znosi srogie zimy. Dorosłe 10-letnie drzewo może znieść temperaturę ponad -20 °C bez okrywania, lecz wymagana jest warstwa śniegu chroniąca korzenie, które nie są już tak odporne. Młode sadzonki najlepiej okrywać. Nadaje się do uprawy w pojemnikach.

Ciekawostki

  • Został naukowo opisany przez niemieckiego botanika Hermann'a Wendland'a. W 1832 roku Nathaniel Wallich okrył ten gatunek palmy, zwracając uwagi na jej wyróżniające cechy, lecz obszernego opisu gatunku dokonał Carl Friedrich Philipp von Martius, na którego część została nazwana roślina.
  • Włókno z kłodziny wykorzystywane przez tubylców przy produkcji mioteł, czy kapeluszy.
  • Rodzaj szorstkowców(Trachycarpus) liczy 9 gatunków palm, min. szorstkowca Fortunego (Trachycarpus fortunei), Trachycarpus wagnerianus i Trachycarpus geminisectus.
Bibliografia:
-https://en.wikipedia.org/wiki/Trachycarpus_martianus
-https://de.wikipedia.org/wiki/Trachycarpus_martianus
-http://www.palmpedia.net/wiki/Trachycarpus_martianus

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz