piątek, 4 kwietnia 2014

Nectophryne afra - nadrzewna ropucha. Opiekuńczy ojciec

inne nazwy: afrykańska ropucha drzewna*
  • Królestwo: Zwierzęta
  • Podtyp: Kręgowce
  • Gromada: Płazy
  • Rząd: Płazy bezogonowe
  • Rodzina: Ropuchowate
  • Gatunek: Nectophryne afra

Występowanie

Zasiedla nizinne lasy tropikalne Afryki zachodniej. Spotykana w północnym Gabonie, północnym Kongo, północnej Demokratycznej Republice Konga, południowej Republice Środkowoafrykańskiej, południowym Kamerunie, południowej Nigerii i Gwinei Równikowej, wraz z wyspą Bioko. Dokładny zasięg tego płaza nie został poznany i nadal bywa kwestią sporną.

Ogólny opis

Jest niewielką ropuchą osiągającą do 2-4 cm długości ciała, przy wadze 2-5 g. Grzbiet i kończyny ropuchy są jasnobrązowe z czarnymi, małymi plamami, natomiast brzuch i boki płaza są czarne z białymi, dużymi plamami. Kończyny są długie, przystosowane do wspinaczki na drzewa. Palce są długie, wyposażone w przylgi. Ropucha z wyglądu przypomina małego drzewołaza.

Dymorfizm płciowy

Brak danych. Przypuszczalnie samica nieco większa od samca.

Populacja i zagrożenia

Jest klasyfikowana jako gatunek najmniejszej troski ze względu na dosyć szeroki zasięg, lecz obecnie sądzi się iż jego populacja ma trend malejący, ze względu na utratę siedliska życia, przez wycinkę lasów oraz sprzedaż ropuch na czarnym rynku w celach hobbystycznych.

Pożywienie

Małe bezkręgowce znajdowane w runie leśnym.

Zachowanie

Bardzo mało wiadomo o zachowaniach afrykańskiej ropuchy drzewnej w stanie dzikim. Zapewne jest płazem ziemno-wodnym, często spotykanym w zbiornikach wodnych, jak i buzującym na ziemi. Porusza się przy pomocy skoków, chodu i szybkiego biegu. Kiedy zauważy ofiarę szybkim ruchem zbliża się do niej i przy pomocy języka, zagarnia ją do swojego otworu gębowego. Kiedy zapada zmierzch chronią się przed nocnymi drapieżnikami, wchodząc na pobliską, wysoką roślinność, a dzięki kamuflażowi często stają się niezauważalne. Żyją zwykle samotnie. Podczas niekorzystnych warunków środowiskowym, może zapaść w hibernację, zwłaszcza podczas pory suchej.

Rozród

Okres rozrodczy przypada na początku pory deszczowej(zwłaszcza podczas wybudzenia się z hibernacji). Pary wybierają zagłębienia na drzewach i roślinności, wypełnione wodą, gdzie po udanej kopulacji samica składa do 200 jajeczek. Skrzekiem i kijankami opiekuje się samiec. Młode kijanki wykluwają się po 6-21 dniach i żywią się przypuszczalnie materią roślinną i niezapłodnionymi jajkami. Nie wiadomo kiedy się przekształcają w osobnika dorosłego i otrzymują dojrzałość płciową.

Naturalni wrogowie

Ze względu na małe rozmiary ropucha może stać się ofiarą ptaków, węży, jaszczurek, ryb, gryzoni i innych płazów.

Długość życia

ok. 3-5 lat.

Znaczenie dla człowieka

Czasami bywa hodowana, przypuszczalnie także rozmnaża się w niewoli.

Ciekawostki


  • Jego zasięg występowania może być w rzeczywistości o wiele większy, lecz przypuszcza się iż odnajdywanie tych ropuch w innych krajach było jednorazowym bytowaniem.
  • Został opisany w 1875 roku przez niemieckich naturalistów Wilhelm'a Peters'a i Reinhold'a Buchholz'a.
  • Ropucha jest blisko spokrewniona z ropuchą Nectophryne batesii, od której jest bardziej pospolitsza, choć liczebnością w Parku Narodowym Korup przeważa nad Nectophryne afra. Oba te gatunki są jedynymi przedstawicielami rodzaju Nectophryne.
Bibliografia:
-https://pl.wikipedia.org/wiki/Nectophryne_afra
-https://en.wikipedia.org/wiki/African_tree_toad
-https://es.wikipedia.org/wiki/Nectophryne_afra
-http://www.iucnredlist.org/details/54835/0
-http://a-z-animals.com/animals/african-tree-toad/

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz