środa, 2 kwietnia 2014

Tangarka kropkowana - kolorowy, nakrapiany ptak

 • Królestwo: Zwierzęta
 • Podtyp: Kręgowce
 • Gromada: Ptaki
 • Rząd: Wróblowe
 • Rodzina: Tanagry
 • Gatunek: Tangarka kropkowana(Tangara guttata)

Występowanie

Zamieszkuje subtropikalne, wilgotne lasy górskie i wtórne, z reguły z niezbyt wysokimi drzewami i gęstym podszytem na terenie Kostaryki, Panamy, Kolumbii, Wenezueli, zachodniej Gujany, Surinamu, Trynidadu i Tobago, północnej Brazylii, a także przypuszczalnie na terytorium Gujany Francuskiej. Widywana na wysokościach od 300 do 1400 m n.p.m.

Ogólny opis

Niewielki ptak dorastający do ok. 13 cm długości, przy wadze ok. 20 gramów. Upierzenie zwykle jasnozielone z czarnym cętkowaniem. Kuper, boki i grzbiet ptaka jest jasnozielony, natomiast skrzydła i ogon niebieskozielone. Od krawędzi oka do dzioba ciągnie się czarna linia z przyległym żółtym zabarwieniem. Brzuch, pierś i gardło ptaka białe z najintensywniejszym czarnym cętkowaniem. Dziób i nogi szare.

Dymorfizm płciowy

Słabo zaznaczony. Samice posiada bardziej rozległe czarne cętkowanie na dolnej części klatki piersiowej, oraz mniej intensywne zielone ubarwienie(informacja niepewna).

Populacja i zagrożenia

Nie podejmowano prób w celu oceny populacji tego gatunku, choć tangarka kropkowana oceniana jest jako lokalnie częsta i klasyfikowana jako najmniejszej troski.

Pożywienie

Głównie owoce i nasiona, zwłaszcza z rodziny berberysowatych. Urozmaica swoją dietę w niewielkie owady i pająki.

Zachowanie

Tangarka kropkowana jest ptakiem o dziennym trybie życia, żyjącym w małych grupach, bądź parach. Posiada żywy i spokojny charakter, tolerując w swojej obecności ptaki swojego, jak i innych gatunków. Często żeruje w obecności tangarki rudogłowej i błękitniczków. Ich śpiew przypomina słaby, metaliczny TSIP. Czasami widywany w okolicach zabudowań, korzystając z pozostawionego pożywienia dla dzikich ptaków.

Rozród

Okres godowy przypada zwykle na początku pory deszczowej, kiedy pożywienia jest pod dostatkiem. Para ptaków zwykle buduje gniazdo na niskim drzewie 3-8 metrów nad ziemią. Gniazdo budowano jest na kształt misy z liści i patyków. Samica zwykle znosi 2 kremowe i brązowo nakrapiane jajka. Inkubacja trwa 13 dni. Samiec i samica opiekują się pisklętami, a po 15 dniach uzyskują zdolność lotu. Czasami rodzicom w odchowie piskląt, towarzyszą ptaki z poprzedniego miotu. Nie wiadomo kiedy ptaki uzyskują samodzielność i ile razy rozmnażają się do roku.

Naturalni wrogowie

Przypuszczalnie kotowate, łasicowate, ptaki drapieżne i węże.

Długość życia

brak danych. Przypuszczalnie ok. 7 lat.

Znaczenie dla człowieka

Czasami zwabiany w okolice zabudowań ludzkich w celu dokarmienia. Nie stwierdzono jego przetrzymywania w niewoli.

Ciekawostki

 • Bardzo podobny do tangarka plamistego(Tangara punctata), który występuje bardziej na południe. Niegdyś ich odrębność jako gatunki była kwestią sporną.
 • Został opisany w 1850 roku przez niemieckiego ornitologa Jean'a Cabanis'a.
 • Rodzaj Tangara czasami uznawany jest za takson polifiletyczny, czyli przedstawiciele nie pochodzą od wspólnego przodka, lub nie są ze sobą spokrewnione.
 • Wyróżnia się dwa podgatunki tangarka kropkowanego(Tangara guttata guttata i Tangara guttata trinitatis).
 • Rodzaj Tangara liczy 49-51 gatunków ptaków min. tangarke wspaniałą(Tangara fastuosa), tangarke ozdobną(Tangara preciosa) i tangarke złotouchą(Tangara chrysotis).
Bibliografia:
-https://es.wikipedia.org/wiki/Tangara_guttata
-https://en.wikipedia.org/wiki/Speckled_tanager
-http://neotropical.birds.cornell.edu/portal/species/overview?p_p_spp=609036
-http://www.iucnredlist.org/details/22722869/0
-http://www.hbw.com/species/speckled-tanager-tangara-guttata

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz