piątek, 25 kwietnia 2014

Ork - istoty rządne krwi

Pierwsze podania

Pierwsze podania na temat orków pochodzą z cyklu opowieści fantastycznych John'a Ronald'a Reuel'a Tolkien'a Hobbit, czyli tam i z powrotem oraz trylogii Władca Pierścieni. Tolkien zapożyczył nazwę z mitologi rzymskiej, gdzie orkus był demonem świata umarłych, często utożsamianym z mroczną stroną Plutona. Orkowie przedstawiani są w Śródziemiu jako brutalni wojownicy, rządni krwi i rzezi, myślący jedynie o zabijaniu. Zostali wyhodowani przez Morgotha z schwytanych w walkach elfów, boleśnie i powolnie torturowane, przemieniły się w niewolników, służącym swoim panom, oraz nienawidzących innych ras. W powieściach Tolkiena przedstawiane z niezwykłym zamiłowaniem do ludzkiego mięsa, lecz chętnie zjedzą także swoich braci, jeśli nadarzy się do tego okazja. W trylogii Władca Pierścieni Sauron używał armii orków aby podbić całe Śródziemiem.

Wygląd

W powieściach Tolkiena ork przedstawiany jest jako przeciwieństwo elfa, odrażające i wzbudzające strach humanoidy. Ich skóra jest zwykle szara, lub czarna(zwęglona), nos płaski, a zęby zaostrzone. W innych podaniach orkowie często przedstawiani są jako krzyżówka świni i człowieka o niezwykle rozbudowanej posturze. Kolor skóry waha się od czerwonego, po zielony, zaś często niektóre części ciała są zredukowane, upośledzone, lub zmutowane. Najczęściej sam wygląd świadczy o tym iż są stworzone do walki. Podobnymi stworami do orków są min. :

  • Uruk-hai - wyższa forma orka tworzona przez Saurona. Byli silniejsi i bardziej wytrzymalsi od zwykłych orków, a ponadto nie obawiali się światła słonecznego. Zwykle pełnili rolę dowódców w społeczności orków.
  • Goblin - w powieściach Tolkiena, rasa orków żyjąca w podziemiach, bojąca się światła słonecznego. W innych podaniach, często traktowany jako osobna rasa, zaliczana do goblinoidów. Często niewielkie, złośliwe i tchórzliwe.
  • Ogr - zwykle potężnie zbudowana i inteligentna rasa stworzeń, często polująca i zjadająca ludzkie mięso. Wywodzą się z legend Europy Północnej, gdzie mimo wielkiej siły, zostają pokonane przez ludzi. Najsłynniejszy ogrem jest Shrek.
  • Wargowie - w powieściach Tolkiena, zwierzopodobne stworzenia, powstałe za sprawą Morgotha. Przypominają hieny o bardziej brutalnym wyglądzie.
  • Troll - pochodzi z wierzeń skandynawskich. Istota obdarzona niezwykle duża siła, lecz mało inteligentna i bojąca się światła słonecznego. Często pod jego wpływem zmieniają się w kamień.  

W środkach masowego przekazu

Orki często występują w grach. W świecie gry Gothic orkowie są rasą inteligentną, podobną do ludzi zaprawieni w budowaniu doskonałych machin oblężniczych.W świcie Warcraft orkowie są bardzo dobrze obeznani w walce, lecz są zwykle pokojowo nastawione. W Dungeons & Dragons są humanoidami chcącymi jedynie podbijać i plądrować, a w świcie Heroes of Might & Magic V-VI są rasą stworzoną przez czarodziejów z Siedmiu Miast, powstałą w wyniku skrzyżowania ludzi i demonów, bardzo silni, wierzący w Matkę Zimie i Ojca Niebo, wpadający w krwawy szał, lecz pokojowo nastawieni, choć nie lubią czarodziejów i ludzi, którzy niegdyś używali ich za niewolników. Sprzymierzeni z harpiami, centaurami, goblinami, cyklopami, wiwernami itp.

Bibliografia:
-https://pl.wikipedia.org/wiki/Ork
-https://en.wikipedia.org/wiki/Orc

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz