wtorek, 8 kwietnia 2014

Bazylozaur - prawaleń

inne nazwy: bzilozaur*
 • Królestwo: Zwierzęta
 • Podtyp: Kręgowce
 • Gromada: Ssaki
 • Rząd: Walenie
 • Rodzina: Basilosauridae
 • Gatunek: Basilosaurus cetoides i Basilosaurus isis

Występowanie

Szczątki bazylozaura rozsiane są po całym świecie, także sądzi się iż zamieszkiwał wszystkie oceany tamtych czasów. Basilosaurus isis odnaleziono w Egipcie i Jordanii min. w dolinie Wadi al-Hitan. Żył w eocenie 45-35 milionów lat temu.

Ogólny opis

Bazilozaury były dużymi, wodnymi ssakami osiągającymi 18 metrów długości, choć niewykluczone iż mogły osiągać większe rozmiary. Ciało było niezwykle wydłużone i smukłe, głowa kilowata(1,5 metrowa). Kończyny przednie w formie płetw, natomiast tylne, uwstecznione kończyny osiągały 0,6 metra (dla Basilosaurus isis 0,3 m) i były przypuszczalnie używane podczas kopulacji. Bazilozaur posiadał dwa typy zębów, przednie służące do chwytania ofiary i tylne do ścierania pokarmu. Długi ogon wyposażony był w płetwę ogonową. W przeciwieństwie do współczesnych waleni, jego nozdrza znajdowały się na czubku nosa. 

Dymorfizm płciowy

brak danych.

Pożywienie

Budowa zębów świadczy iż żywił się głównie rybami i głowonogami, lecz mógł upolować nawet niewielkiego walenia.

Zachowanie

Przypuszczalnie poruszał się przy pomocy ruchów szczupakowatych, choć mógł wykonywać ograniczone boczne ruchy boczne. Przypuszczalnie nigdy nie wychodził na ląd. Mógł schodzić na większe głębokości, o czym świadczą puste w środku kręgi, przypuszczalnie wypełnione płynem. Stylem życia mógł przypominać dzisiejsze orki. Mógł żyć stadnie i atakować o wiele większe i groźniejsze zwierzęta, min. rekiny i dorudony.

Rozród

brak danych.

Naturalni wrogowie

Przypuszczalnie mógł padać ofiarą rekinów.

Długość życia

brak danych.

Przyczyny wymarcia

Przypuszczalnie wymarł podczas tzw. wymierania eoceno-oligoceńskiego, kiedy klimat znaczeni ochłódł. Główne ofiary bazylozaura znacznie pomniejszyły swoją liczebność, lub całkowicie wymarły, co doprowadziło do wymarcia większym drapieżników oceanów.

Ciekawostki

 • Nazwa bazylozaur(Basilosaurus) została nadana błędnie przez doktora Richard Harlan, który myślał iż odnaleziony szkielet należy do wymarłego gada, dopiero biolog Richard Owen w 1839 roku po przebadaniu szkieletu oznajmił iż należy do ssaka, lecz nie zmieniono nazwy zwierzęcia. Basilosaurus oznacza "cesarski jaszczur". Richard Owen chciał zmienić nazwę zwierzęcia na zeuglodon("ujarzmiony ząb"), lecz nazwa się nie przyjęła.  
 • W XIX wieku w Luizjanie i Alabamie można było znaleźć w mieszkaniach tutejszej ludności kości bazilozaura, używanych jako ozdób.
 • Gatunek Basilosaurus cetoides został pierwotnie opisany na podstawie szkieletów znajdujących się na terenie Alabamy i Missisipi w 1839 roku przez anglika Richard'a Owen'a, natomiast Basilosaurus isis ostał opisany w 1904 roku przez brytyjskiego paleontologa Charles'a William'a Andrews'a. Niekiedy wyróżnia się także gatunki Basilosaurus drazindai, Basilosaurus caucasicus, Basilosaurus wanklyni itp. znajdowane w różnych częściach świata, lecz zazwyczaj znajdowane są pojedyncze kości, które nie mogą być podstawą do utworzenia nowego gatunku. Basilosaurus puschi, przypuszczalny gatunek, został odnaleziony w Polsce, lecz odkopano jedynie niekompletne kręgi zwierzęcia.
 • Albert Koch w 1845 roku połączył kilka szkieletów bazilozaura i zasugerował iż owo powstały szkielet należy do węża morskiego. Zrekonstruowany szkielet mitycznego stworzenia spłonął w 1871 roku.
 • Bazylozaur jest przodkiem dzisiejszych waleni.
Bibliografia:
-https://pl.wikipedia.org/wiki/Bazylozaur
-https://en.wikipedia.org/wiki/Basilosaurus
-http://www.prehistoric-wildlife.com/species/b/basilosaurus.html

2 komentarze:

 1. Odpowiedzi
  1. Przypuszczalnie ok. 6-7 ton.
   http://www.corvettemuseum.org/deep_creatures/basilosaurus.htm

   Usuń