poniedziałek, 21 kwietnia 2014

Ostrobok pacyficzny - ostrobok z Pacyfiku

inne nazwy: ostrobok kalifornijski*
  • Królestwo: Zwierzęta
  • Podtyp: Kręgowce
  • Gromada: Promieniopłetwe
  • Rząd: Okoniokształtne
  • Rodzina: Ostrobokowate
  • Gatunek: Ostrobok pacyficzny(Trachurus symmetricus)

Występowanie

Zamieszkuje wschodnią część Oceanu Spokojnego u wybrzeża Ameryki Północnej, począwszy od wybrzeża Alaski i południowej części Morza Beringa po południową część Zatoki Kalifornijskiej. Widywane zwykle w strefie przybrzeżnej i pelagialu do 500 km od wybrzeża, na głębokości do 400 m. Narybek i młode ryby spotykane wśród wodorostów i wodnej roślinności.

Ogólny opis

Tak jak inny przedstawiciele rodzaju Trachurus, ciało ostroboka pacyficznego jest opływowe i bocznie spłaszczone. Maksymalnie dorasta do 80 cm długości ciała, choć zwykle spotykane są osobniki do 60 cm. Dwie oddzielne płetwy grzbietowe zbudowane są z 8 twardych promieni i 31-35 miękkich, natomiast płetwa odbytowa z 2 twardych i 26-30 miękkich promieni. Płetwa ogonowa jest rozwidlona, składająca się z rdzenia i 5 miękkich promieni. Płetwa piersiowa posiadają 22-24 miękkich promieni. Ciało zwykle kolory metaliczno-niebieskiego z oliwkowym grzbietem i srebrnawym brzuchem. Płetwa ogonowa może być żółtawa, a nawet czerwonawa.

Dymorfizm płciowy

brak danych. Przypuszczalnie brak.

Populacja i zagrożenia

Jest klasyfikowany jako gatunek najmniejszej troski. Gatunek poławiany gospodarczo i dla sportu, lecz nie odnotowano spadku populacji gatunku na terenach łowisk. Nie oszacowano populacji tego gatunku, choć wydaje się ona dosyć duża. Nie są znane poważne zagrożenia dla tej ryby.

Pożywienie

Jest rybą drapieżna, polującą na małe ryby, głowonogi i skorupiaki.

Zachowanie

Jest gatunkiem tworzącym ławicę, o wędrownym, szukającym wciąż nowych żerowisk. Osobniki dorosłe często w lecie migrują bardziej na północ wzdłuż wybrzeża. Ławicę tworzą zwykle ryby o podobnych rozmiarach, a narybek i młode ryby trzymają się zwykle roślinności wodnej blisko brzegu. Zwykle przebywają w strefie przybrzeżnej do 400 m głębokości.

Rozród

Tarło odbywa się w lecie. Samica znosi ok. 100 jajeczek ikry unoszącej się w toni wodnej(pelagiczna). Wykluty narybek poszukuje roślinności w które się ukrywa i tworzy małe ławicę, złożone z ryb w podobnym wieku. Po osiągnięciu ok. 40 cm osiągają dojrzałość płciową(informacja niepewna).

Naturalni wrogowie

Ptaki morskie, delfiny, morświny, drapieżne ryby itp.

Długość życia

ok. 30 lat.

Znaczenie dla człowieka

Ryba poławiana gospodarczo, także komercyjnie, oraz w celach sportowych. Czasami używana jako zanęta na większe ryby. Obecnie promuje się ją ze względu na mniejszą zawartość toksycznych pierwiastków w organizmie(np. rtęci) niż większe drapieżniki np. tuńczyk, wiąże się to z tym iż nie należy do górnego łańcucha pokarmowego drapieżników.

Ciekawostki


  • Ostroboka łowi się podobnie jak łososia, smakuje jak sardynka, oraz stosuje się go jako zamiennik dla tuńczyka. Najczęściej jedzona po przysmażeniu lub przypieczeniu.  
  • Niegdyś za podgatunek ostroboka pacyficznego uważano ostroboka peruwiańskiego(Trachurus murphyi), występującego bardziej na południe i o nieco szerszym zasięgu.
  • Został opisany w 1855 roku przez amerykańskiego ichtiologa William'a Orville'a Ayres'a.
  • Rodzaj Trachurus liczy 14-15 gatunków ostroboków min. ostroboka śródziemnomorskiego(Trachurus mediterraneus), ostroboka pospolitego(Trachurus trachurus) i ostroboka nowozelandzkiego(Trachurus novaezelandiae)

Bibliografia:
-https://en.wikipedia.org/wiki/Pacific_jack_mackerel
-http://www.fishbase.org/summary/Trachurus-symmetricus.html
-http://www.iucnredlist.org/details/183729/0
-http://www.fao.org/docrep/017/ap915e/ap915e.pdf
-http://eol.org/pages/210305/overview

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz