Pierwsze podania
Od wieków ludzie na całym świecie opisują dziwne zjawiska świetlne występujące pod postacią kulistych świateł, zwykle nocą nad bagnami, mokradłami, czy cmentarzami. Spotykany pod wieloma nazwami, angielski will-o'-the-wisp, bengalski aleya, polski świecnik, czy australijski min-min. Najczęściej uważane za zagubione, lub uwięzione dusze, które z jakiegoś powodu, nie potrafią trafić do raju. Czasami także uważane za światło wydostające się z latarni krasnoludów, lub z ciał wróżek. Czasami człowiek który odnalazł miejsce z którego emitowało światło ognika, mógł liczyć na ukryty skarb, choć niekiedy błędne ogniki uważano za symbol zagubionych, gdyż wiodły ludzi w nieznane. Obecnie nauka tłumaczy obecność ogników, samozapłonem gazów łatwopalnych unoszących się nad bagnami, mokradłami i torfowiskami(np. metanu)Wygląd
Ognik jest migającym z oddali światłem, którego nikt nie widział z bliska, dlatego otacza go pewna aura tajemnicy. Najczęściej przedstawiane jako latająca kula, świecąca jasnym blaskiem. Najpopularniejszymi ognikami w legendach i folklorze są min.:- Puck - fantastyczny stwór w staroangielskich podaniach, objawiający się pod postacią jaśniejącego światła, wiodącego ludzi na manowce. Obwiniano go min. za zakwaszanie mleka, jeśli wpadł do obory.
- Świecnik - zwany świczką. Błędny ognik z podań słowiańskich, często utożsamiany z dobre. Ponoć jego światło odganiało siły zła, min. demony, jak bies.
- Naga fireball - zwane światłami z Mekongu. Zjawisko świetlne pojawiające się nad rzeką Mekong w Tajlandii i Laosie. Tłumaczony rozbłyskami plazmy, lub piorunami kulistymi.
- Aleya - ognik spotykany na mokradłach w Bengalu. Często spotykany przez rybaków i uważane za dusze ludzi, którzy zginęli łowiąc ryby. Często uważane za zły omen, choć czasami mówi się iż ostrzegają przed niebezpieczeństwem.
- Min-min - australijskie ogniki. Często uważane za ludzi, którzy zginęli pod ostrzałem przybyłych na kontynent Europejczyków. Legenda głosi iż ten kto zechce złapać min-min i tego dokona, nigdy nie odnajdzie właściwej drogi powrotnej, aby się tym pochwalić.
W środkach masowego przekazu
W cyklu powieści Harry Potter występuje stworzenie zwane Hinkypunk, które przy pomocy lampionu, tworzy świetlistą kule, wabiąc nieuważnych podróżników, o których następnie słuch zaginą. W świecie gry Dungeons & Dragons i Magic the Gathering występuje rasa stworzeń, zwanych błędnymi ognikami. W grze komputerowej Age of wonders błędne ogniki, występują pod nazwą łuny północy, naładowane elektryczną energią, paraliżującą swoje ofiary.
Bibliografia:
-https://pl.wikipedia.org/wiki/B%C5%82%C4%99dne_ogniki
-https://en.wikipedia.org/wiki/Will-o%27-the-wisp
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz