niedziela, 4 maja 2014

Błędny ognik - zagubiona dusza, czy samozapłon gazów

Pierwsze podania

Od wieków ludzie na całym świecie opisują dziwne zjawiska świetlne występujące pod postacią kulistych świateł, zwykle nocą nad bagnami, mokradłami, czy cmentarzami. Spotykany pod wieloma nazwami, angielski will-o'-the-wisp, bengalski aleya, polski świecnik, czy australijski min-min. Najczęściej uważane za zagubione, lub uwięzione dusze, które z jakiegoś powodu, nie potrafią trafić do raju. Czasami także uważane za światło wydostające się z latarni krasnoludów, lub z ciał wróżek. Czasami człowiek który odnalazł miejsce z którego emitowało światło ognika, mógł liczyć na ukryty skarb, choć niekiedy błędne ogniki uważano za symbol zagubionych, gdyż wiodły ludzi w nieznane. Obecnie nauka tłumaczy obecność ogników, samozapłonem gazów łatwopalnych unoszących się nad bagnami, mokradłami i torfowiskami(np. metanu)

Wygląd

Ognik jest migającym z oddali światłem, którego nikt nie widział z bliska, dlatego otacza go pewna aura tajemnicy. Najczęściej przedstawiane jako latająca kula, świecąca jasnym blaskiem. Najpopularniejszymi ognikami w legendach i folklorze są min.:

  • Puck - fantastyczny stwór w staroangielskich podaniach, objawiający się pod postacią jaśniejącego światła, wiodącego ludzi na manowce. Obwiniano go min. za zakwaszanie mleka, jeśli wpadł do obory.
  • Świecnik - zwany świczką. Błędny ognik z podań słowiańskich, często utożsamiany z dobre. Ponoć jego światło odganiało siły zła, min. demony, jak bies.
  • Naga fireball - zwane światłami z Mekongu. Zjawisko świetlne pojawiające się nad rzeką Mekong w Tajlandii i Laosie. Tłumaczony rozbłyskami plazmy, lub piorunami kulistymi.
  • Aleya - ognik spotykany na mokradłach w Bengalu. Często spotykany przez rybaków i uważane za dusze ludzi, którzy zginęli łowiąc ryby. Często uważane za zły omen, choć czasami mówi się iż ostrzegają przed niebezpieczeństwem.
  • Min-min - australijskie ogniki. Często uważane za ludzi, którzy zginęli pod ostrzałem przybyłych na kontynent Europejczyków. Legenda głosi iż ten kto zechce złapać min-min i tego dokona, nigdy nie odnajdzie właściwej drogi powrotnej, aby się tym pochwalić.

W środkach masowego przekazu

W cyklu powieści Harry Potter występuje stworzenie zwane Hinkypunk, które przy pomocy lampionu, tworzy świetlistą kule, wabiąc nieuważnych podróżników, o których następnie słuch zaginą. W świecie gry Dungeons & Dragons i Magic the Gathering występuje rasa stworzeń, zwanych błędnymi ognikami. W grze komputerowej Age of wonders błędne ogniki, występują pod nazwą łuny północy, naładowane elektryczną energią, paraliżującą swoje ofiary.

Bibliografia:
-https://pl.wikipedia.org/wiki/B%C5%82%C4%99dne_ogniki
-https://en.wikipedia.org/wiki/Will-o%27-the-wisp

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz