środa, 14 maja 2014

Phalaenopsis gigantea - największy falenopsis

inne nazwy: uszy słonia*
  • Królestwo: Rośliny 
  • Podkrólestwo: Rośliny naczyniowe 
  • Klasa: Okrytonasienne
  • Rząd: Szparagowce
  • Rodzina: Storczykowate
  • Gatunek: Phalaenopsis gigantea

Występowanie

Występuje naturalnie na wyspie Borneo w Sabah w rejonach Tiger Mountain i Merutai, oraz w West Kalimantan i Crocker Mountain w Sarawaku. Gatunek odnaleziono także na wyspie Jawa. Występuje w pierwotnych lasach deszczowych na wysokości do 400 m n.p.m.

Ogólny opis

Storczyk Phalaenopsis gigantea epifitem, wyrastającym i korzystającym z drzew, jako podbory. Liście są duże(największe ze storczyków z rodzaju Phalaenopsis) o długości ok. 70 cm i szerokości ok. 25 cm. Ze względu na swoją wielkość nazywane "uszami słonia". Same liście posiadają oliwkowo-zielony kolor, są skórzaste, twarde, błyszczące o kształcie eliptycznym, lub podłużnie jajowatym. Jeden osobnik wytwarza zwykle 5-6 dużych liści, najczęściej wiszących.

Rozmnażanie

Gatunek późno zakwitający, zwykle w wieku 8-12 lat, choć w niektórych uprawach kwitnie już po 4 latach. Kwiaty wytwarzane są na długim, zwykle pojedynczym, zwieszającym się kwiatostanie o długości do 40 cm, rzadko rozgałęziającym się. Pojedynczy kwiatostan może wytworzyć do 100 kwiatów. Kwiaty są gwieździste, mięsiste o średnicy ok. 5 cm. Kolor kwiatu zwykle zielonkawobiały, lub żółtawy z licznymi i blisko usadowionymi plamami w kolorze kasztanowym. Warżka koloru białego z czerwono-purpurowymi plamkami. Kwiaty delikatnie pachną(podobnie do cytrusów), są obupłciowe.

Zagrożenia

Roślina notowana w II Załączniku CITES. Objęta ochroną w naturalnym środowisku, ze względu na jej duży popyt w branży ogrodniczej, a w raz z jej późnym okresem dojrzałości, przyczyniło się do jej zniknięcia z wielu rejonów pierwotnego zasięgu. Obecnie uważana za roślinę rzadką w stanie dzikim. Nie podlega klasyfikacji w IUCN.

Długość życia

ok. 40 lat.

Znaczenie dla człowieka

Gatunek uprawiany, lecz ze względu na swoją wielkość, wymagania, oraz późny okres dojrzewania, polecany dla doświadczonych hodowców falenopsisów. Obecnie handel tą rośliną został ograniczony, a do jej uprawy potrzebne są odpowiednie zezwolenia.

Warunki uprawy

Lubi stanowisko cieniste, lecz nieco bardziej naświetlone, niż stanowiska dla większości storczyków. Ze względu na wielkość liści, jego system korzeniowy jest znacznie rozwinięty, dlatego jest dosyć wrażliwy na zakłócenia(np. wilgotności) w podłożu. Wilgotność powietrza powinna być utrzymywana na poziomie 70-75%, a podłoże stale wilgotne(lecz nie zalane). Bardzo podatny na gnicie korzeni. Nawożenie dolistne, zalecanym nisko stężonym nawozem rybnym. Zimowanie niezalecane, gdyż źle znosi wahania temperaturowe. Temperatura powietrza ok. 30-31*C, w nocy ok. 25*C.

Ciekawostki


  • Osiąga największe rozmiary ze wszystkich falenopsisów jego rodzaju.
  • Po raz pierwszy został pozyskany do hodowli w 1897 roku przez botanika Niewenhuis'a, który pozyskał roślinę na Borneo, myśląc iż jest storczykiem z gatunku Phalaenopsisem amabilis. Jednak szybko okazało się iż ze względu na bardzo powolny wzrost, roślina nie należy do owego, ani do żadnego wtedy znanego gatunku. W 1909 roku, kiedy zakwitła po raz pierwszy została opisana, przez dyrektora ówczesnej placówki botanicznej Johannes'a Jacobus'a Smith, jednak wkrótce roślina obumarła, i aż do 1937 roku nie było potwierdzonych wzmianek na temat tej rośliny. Została jednak ponownie odkryta podczas budowy drogi przez las tropikalny, choć obecnie nie występuje już na tym stanowisku.
  • Obecnie wyróżnia się trzy odmiany tego gatunku, rozróżnianych przez kolor kwiatów. Jedna z czerwonymi plamami na białym tle, druga z kasztanowymi na żółtym i trzecia z jasnobrązowymi na żółtym tle.  
  • Do rodzaju Phalaenopsis zalicza się obecnie 62 gatunki storczyków, min. Phalaenopsis philippinensis, Phalaenopsis mirabilis i Phalaenopsis lobbii.

Bibliografia:
-http://www.orchidarium.pl/AdoZ/adoz.php?id=Phalaenopsis%20gigantea
-http://storczyki.wikia.com/wiki/Phalaenopsis_gigantea
-https://en.wikipedia.org/wiki/Phalaenopsis_gigantea
-http://www.orchidspecies.com/phalaegigantea.htm
-https://www.bigleaforchids.com/Info/gigantea.php
-http://www.arkive.org/orchid/phalaenopsis-gigantea/image-G2293.html

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz