poniedziałek, 26 maja 2014

Prestozauch - krokodyli biegacz

 • Królestwo: Zwierzęta
 • Podtyp: Kręgowce
 • Gromada: Zauropsydy
 • Rząd: Rauizuchy
 • Rodzina: Prestosuchidae
 • Gatunek: Prestozauch(Prestosuchus chiniquensis)

Występowanie

Szczątki prestozaucha odnaleziono na terenie Brazylii, dlatego przypuszcza się iż zamieszkiwał tereny dzisiejszej Ameryki Południowej w ladynie(piętro triasu) ok. 234-228 milionów lat temu.  Prawdopodobnie zasiedlał tereny zakrzewione, lub zalesione, gdzie łatwo mógł zasadzać się na ofiarę.

Ogólny opis

Prestozauch był bardzo bliskim krewnym krokodyli, lecz swoją budową ciała znaczeni różnił się od współczesnych przedstawicieli krokodyli. Dorastał do ok. 5-6 metrów długości ciała i 160 cm wysokości. Posiadał grubą, wydłużoną czaszkę(ok. 1 metr długości), z licznymi, ząbkowanymi zębami. Kończyny były wyprostowane i umiejscowione pod tułowiem. Badania nad szkieletem sugerują iż był czteronożny, choć przedstawiciele blisko spokrewnionego rodzaju Poposaurus byli dwunożni. Kończyny były dobrze rozwinięte, dzięki czemu mógł rozwijać dużą prędkość podczas biegu. Ogon był długi i masywny, stanowiący ok. połowę długości ciała. Na odcinku kręgosłupa znajdowały się 2-3 kostne płytki, pełniące zapewne funkcję obronną.

Dymorfizm płciowy

brak danych.

Pożywienie

Mięsożerny. Przypuszczalnie polował na małe dinozaury i aetozaury.

Zachowanie

Budowa kończyn świadczy o tym iż był sprawnym drapieżcą, mogącym poruszać się ze znaczną prędkością i zwinnością. Do zabijania swoich ofiar używał zapewne mocnych szczęk.

Rozród

brak danych.

Naturalni wrogowie

Inne większe mięsożerne aetozaury i krokodyle.

Długość życia

brak danych.

Przyczyny wymarcia

Mógł wymrzeć podczas tzw. wymierania triasowego ok. 201 milionów lat temu. Wymiernie było spowodowane załamaniem klimatycznym, spowodowanym przypuszczalnie wzmożonym wulkanizmem, lub uderzeniem asteroidy(nie odnaleziono krateru). W tym okresie wymarło większość organizmów wodnych(ok. 80%), poza ichtiozaurami i plezjozaurami, oraz większość aetozaurów, fitozaurów i rauizuchów.

Ciekawostki


 • Obecnie jest jedynym przedstawicielem prestozauchów.
 • Pierwsze skamieniałości tego gada odkryto w 1938 roku przez niemieckiego paleontologa Friedrich'a von Huene w okolicy miasta Sao Pedro do Sul w Brazylii. Został on opisany przez von Huene w 1942 roku i nazwany na część brazylijskiego paleontologa Vicentino Prestes de Almeida.
 • Obecnie najbliższymi żyjącymi krewniakami pretozaucha są krokodyle, aligatory i gawial.
 • Niektórzy badacze sugerują iż są bliżej spokrewnione z grupą Crurotarsi, niż z rauizuchami.
 • Najbliższymi krewnymi prestozaucha są zaurozuchy i  postozuchy.
Bibliografia:
-https://pl.wikipedia.org/wiki/Prestozuch
-https://pt.wikipedia.org/wiki/Prestosuchus_chiniquensis
-https://en.wikipedia.org/wiki/Prestosuchus
-http://www.prehistoric-wildlife.com/species/p/prestosuchus.html
-http://www.dailymail.co.uk/sciencetech/article-1278021/Prestosuchus-chiniquensis-Fearsome-predator-roamed-Earth-dinosaurs-discovered.html

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz