czwartek, 1 maja 2014

Modrzew polski - narodowe drzewo

 • Królestwo: Rośliny 
 • Podkrólestwo: Rośliny naczyniowe 
 • Klasa: Nagonasienne
 • Rząd: Sosnowce
 • Rodzina: Sosnowate
 • Gatunek: Modrzew polski(Larix polonica)

Występowanie

Naturalne siedlisko modrzewia polskiego to środkowa i południowo-wschodnia Polska(zwłaszcza Góry Świętokrzyskie, Pieniny i Beskidy), lecz spotykany także na terenie Czech, Słowacji, zachodniej Ukrainy i Rumunii. Zwykle tereny podmokłe i lasy mieszane.

Ogólny opis

Modrzew polski to duże drzewo osiągające do 30 metrów wysokości, o stożkowatej koronie u młodych drzew i nieregularnej u starszych. Kora szarobrunatna, u starszych drzew gruba i głęboko spękana. Igły są cienkie i miękkie, zebrane w pęczki po 15-40 sztuk, są jasnozielone i opadające na zimę. Bardzo podobny do modrzewia europejskiego, jednak modrzewia polskiego można odróżniać(poza szyszkami) po szablasto wygiętym pniu, który bardzo często występuje u tego gatunku.

Rozmnażanie

Kwitnie od kwietnia do maja. Kwiaty są rozdzielnopłciowe. Męskie szyszeczki są rozmieszczone pod spodem gałązek, bardzo małe i żółtawe. Żeńskie natomiast są kuliste, koloru od czerwonego po żółty, i w trakcie dojrzewania zielenieją. Kwiaty są wiatropylne. Szyszki są niewielkie(ok. 2 cm długości), stojące, jajowate z miseczkowato wklęsłymi łuskami, które nie odginają się na zewnątrz. Nasiona dojrzewają po 1 roku, a szyszki opadają wraz z martwymi gałązkami. Zwykle po szyszce można rozróżnić modrzewia europejskiego od polskiego. Szyszka europejskiego jest nieco większa, posiada więcej łusek nasiennych(do 70, natomiast u polskiego do 45), a same łuski są często u modrzewia europejskiego lekko wygięte na zewnątrz(u polskiego są proste).

Zagrożenia

Klasyfikowany przez IUCN jako narażony na wyginięcie, głównie ze względu na niewielki obszar występowania. Niegdyś masowo ścinany, co doprowadziło do jego wyginięcia z wielu rejonów. Obecnie objęty ochroną gatunkową i chroniony w rezerwatach. Dzięki staraniom człowieka jego populacja powoli zwiększa się.

Długość życia

ok. 500 lat.

Znaczenie dla człowieka

Niegdyś pozyskiwano jego drewno, lecz obecnie modrzew polski objęty jest ochroną ścisłą. Czasami sadzony jako drzewo alejowe.

Warunki uprawy

Rzadko dostępny w handlu, lecz można go nabyć, zwłaszcza w Polsce. Wymaga dobrego nasłonecznienia i wilgotnej gleby. Młode sadzonki najlepiej okrywać na zimę, starsze drzewa są raczej mrozoodporne. Rośnie bardzo szybko i w przeciągu 70-100 lat osiąga maksymalne rozmiary.

Ciekawostki


 • Często uznawany za podgatunek modrzewia europejskiego Larix decidua var. polonica.
 • Wyróżnia się 4 formy modrzewia polskiego min. typowy, pieniński, czerwony i zielony.
 • Jest rodzimym gatunkiem modrzewia w Polsce, wraz z modrzewiem europejskim. Drzewa są także jedynymi, rodzimymi drzewami iglastymi zrzucającymi igły na zimę.
 • Znanym pasożytem atakującym modrzewie jest ochojnik świerkowiec(Sacchiphantes viridis), mszyca w swoim cyklu rozwojowym żerująca na przemian na świerku i modrzewiu.  
 • Rodzaj Larix liczy 10-20 gatunków modrzewi min. modrzewia chińskiego(Larix potaninii), modrzewia europejskiego(Larix decidua) i modrzewia japońskiego(Larix kaempferi)
Bibliografia:
-https://pl.wikipedia.org/wiki/Modrzew_polski
-http://drzewa.nk4.netmark.pl/atlas/modrzew/modrzew.php
-https://en.wikipedia.org/wiki/Larix_decidua#Subspecies

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz