poniedziałek, 19 maja 2014

Tukan zielonodzioby - tukan o czerwonym brzuchu i zielonym dziobie.

  • Królestwo: Zwierzęta
  • Podtyp: Kręgowce
  • Gromada: Ptaki
  • Rząd: Dzięciołowe
  • Rodzina: Tukanowate
  • Gatunek: Tukan zielonodzioby(Ramphastos dicolorus)

Występowanie

Zamieszkuje głównie tropikalne i subtropikalne lasy górskie(rzadziej skraje lasów i tropikalne tereny zakrzewione) południowej Brazylii(gównie Wyżyny Brazylijskiej), południowego i wschodniego Paragwaju, oraz północnych granic Argentyny.

Ogólny opis

Jest dosyć małym tukanem, osiągającym 42-48 cm długości ciała, ważąc 250-400 gramów. Upierzenie kolorystyczne. Pierś koloru żółtego, zwykle z pomarańczową częścią środkową, natomiast brzuch jaskrawo czerwony, podobnie jak kuper. Zielone oko otoczone wpierw niebieską, a później czerwoną skórą. Reszta ciała(poza dziobem i nogami) czarna. Dziób oliwkowy, jedynie czarny u podstawy i lekko czerwonawy na krawędziach, osiągający 10 cm(krótki w porównaniu do innych tukanów). Czarny ogon dosyć długi. Nogi niebieskoszare.

Dymorfizm płciowy

Brak wyraźnego.

Populacja i zagrożenia

Jest klasyfikowany jako gatunek najmniejszej troski. Spotykany dosyć często, choć odnotowano spadek jego populacji, głównie ze względu na niszczenie naturalnego środowiska, oraz wyłapywanie żywych ptaków i ich sprzedaż na czarnym rynku. Hodowany i rozmnażany w niewoli.

Pożywienie

Zwykle owoce, głównie euterpy jadalnej, cecrobi(Cecropia) i goździkowca jasnokwiatowego, a także stawonogi, drobne kręgowce, oraz pisklęta i jaja innych ptaków.

Zachowanie

Jest gatunkiem stadnym, żyją w grupach składających się zwykle z 8 ptaków, choć spotykano stada liczące 20 ptaków. Aktywny za dnia. Najczęściej żyje w górnych partiach lasu, żerując na owocujących drzewach, choć nierzadko schodzi na ziemie, aby wyzbierać upadłe owoce. Często spotykany wraz z tukanem żółtogardłym. Zwykle wydaje z siebie charakterystyczny głos, przypominający "ak", lub "rait", "rat". Zwykle na przełomie czerwca i lipca migrują w poszukiwaniu owocujących drzew.

Rozród

Sezon godowy przypada od października do lutego na południowym zasięgu i od stycznia do czerwca na północnym zasięgu, w niewoli zaś może wydać 5 miotów rocznie co 5 miesięcy. Tworzą pary monogamiczne. Para zwykle wyszukuje odpowiedniego gniazda, dziupli w drzewie(zwykle na wysokości 6-8 metrów nad ziemią), którą ewentualnie mogą powiększyć w razie potrzeby. Czasami kilka par może gniazdować razem, jeżeli dziupla jest odpowiednio duża. Samica składa 2 do 4 białych jaj, które są inkubowane przez oboje rodziców przez okres 16-18 dni. Pisklęta są troskliwie karmione na zmianę, przez samca i samice, aż do 42 dnia, kiedy zwykle uczą się latać i uzyskują samodzielność. Okres dojrzałości płciowej, brak danych.

Naturalni wrogowie

Głównie duże ptaki drapieżne np. harpie.

Długość życia

ok. 20 lat.

Znaczenie dla człowieka

Ptak czasami hodowany w niewoli, lecz polecany dla doświadczonych hodowców ptaków egzotycznych. Na wolności czasami uważany za szkodnika, zwłaszcza na plantacjach drzew owocowych np. kawy, choć uczestniczy on także w rozpowszechnianiu nasion drzew.

Ciekawostki  


  • W niewoli często zapadają na hemochromatozę, czyli nadmiernego przyswajania żelaza z pożywienia, dlatego tukan ten potrzebuje specjalnej, owocowej diety, a ponadto wysokiej i przestronnej woliery. Zaleca się hodowle w parach, lub małych grupkach. Ptak lubiany ze względu na swoje kolorowe upierzenie i inteligencję.
  • Został opisany przez Karola Linneusza w 1766 roku.
  • Do rodzaju Ramphastos zaliczanych jest 7 gatunków tukanów min. tukan zielonodzioby, tukan górski(Ramphastos brevis), tukan żółtogardły(Ramphastos vitellinus), tukan tęczodzioby(Ramphastos sulfuratus), tukan czerwonodzioby(Ramphastos tucanus), tukan czarnodzioby(Ramphastos ambiguus) i tukan wielki(Ramphastos toco).

Bibliografia:
-https://en.wikipedia.org/wiki/Green-billed_toucan
-https://pl.wikipedia.org/wiki/Ramphastos
-http://neotropical.birds.cornell.edu/portal/species/overview?p_p_spp=303896
-http://www.hbw.com/species/red-breasted-toucan-ramphastos-dicolorus
-http://www.iucnredlist.org/details/22682129/0

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz