wtorek, 25 lutego 2014

Allonautilus perforatus - jeden z ostatnich łodzików


 • Królestwo: Zwierzęta
 • Typ: Mięczaki
 • Gromada: Głowonogi
 • Rząd: Łodziki
 • Rodzina: Nautilidae
 • Gatunek: Allonautilus perforatus

Występowanie

Zamieszkuje wody wokół wyspy Bali w Indonezji. Zwykle spotykane w otwartej toni wodnej, polując głównie przy dnie, zwykle w pobliżu raf koralowych. Żyje głównie na głębokościach ok. 500 m p.p.m., chociaż podczas poszukiwania pożywienia może zbliżać się ku powierzchni. 

Ogólny opis

Muszla jak u większości łodzików jest dobrze rozwinięta, zwinięta planispiralnie. Posiada grubą warstwą rogową(przypuszczalnie, podobnie jak Allonautilus scrobiculatus). Wewnątrz skorupa podzielona jest na kilkanaście komór, przez które przechodzi tzw. syfon, czyli cienka rurka, będąca przedłużeniem ciała łodzika. Skorupa mierzy maksymalnie 18 cm średnicy. W przeciwieństwie do innych gatunków łodzików,  dołek osiowy Allonautilus perforatus jest zawsze otwarty. Głowa głowonoga jest dosyć duża, z licznymi ramionami(ok. 90), umieszczone pod mięsistym kapturem, służący do zamykania otworu muszli. Oczy nie zawierają rogówki, ani soczewki. Skorupa zwykle biała z licznymi brązowymi, lub ciemnymi pasami i plamami. Ciało zwykle białe.

Dymorfizm płciowy

Niezbadane.

Populacja i zagrożenia

Populacja Allonautilus perforatus jest niewielka, lecz przypuszcza się iż nigdy nie była większa, ze względu na niewielki zakres występowania. Nie podlega klasyfikacji w stopniach zagrożenia.

Pożywienie

Głównie ryby i skorupiaki, zwykle znajdowanymi przy dnie. Przypuszczalnie zjada również padlinę.

Zachowanie

Pływa głównie dzięki odrzutowi wody pod ciśnieniem z leja. Na dnie podczas odpoczynku, używa swoich chwytnych macek do poruszania się wzdłuż np. skał. Poluje zwykle nocą, przegrzebując dno przy pomocy macek w poszukiwaniu ofiar. Przy niekorzystnych warunkach, chowają się wewnątrz muszli oraz zmniejszają swój metabolizm.

Rozród

Rozmnażanie płciowe. Niezbadane. Przypuszczalnie jak pokrewne gatunki, samiec przy pomocy spermatoforów przyczepia gęsta spermę do ściany płaszcza samicy. Kiedy plemniki zostają uwolnione, samica składa proporcjonalnie duże jajka(ok. 1,5 cm długości). Małe, wyklute łodziki mają ok. 2 cm średnicy skorupki. U łodzików dojrzałość płciową przypada między 15, a 20 rokiem życia.

Naturalni wrogowie

Dorosłe osobniki przypuszczalnie brak. Młode łodziki mogą padać ofiarą większych ryb i innymi organizmów wodnych.

Długość życia

Brak danych, lecz zapewne jest zwierzęciem długowiecznym.

Znaczenie dla człowieka

Allonautilus perforatus nie posiada szczególnego znaczenia dla człowieka. Poławiany jedynie w celach naukowych.

Ciekawostki


 • Podgromada łodzikowców(Nautiloidea) liczy obecnie 10 rządów zwierząt, plus 3 rządy o niepewnej systematyce. Do dzisiejszych czasów przetrwał jedynie jeden rząd łodziki(Nautilida), z którego przetrwała jedynie nadrodzina Nautilaceae, z której zaś przetrwała do dziś jedynie rodzina Nautilus z dwoma obecnie żyjącymi rodzajami Allonautilus i Nautilus.
 • Obecnie rząd łodzików liczy 6 gatunków mięczaków min. Allonautilus perforatus, Allonautilus scrobiculatus, łodzik piękny(Nautilus pompilius), Nautilus belauensis, Nautilus macromphalus i Nautilus stenomphalus. Czasami do rodzaju Nautilus niektórzy autorzy zaliczają Nautilus danicus, lecz jest to bliżej nieznany gatunek.
 • Odkryto ponad 2500 gatunków wymarłych łodzików.
 • O współczesnych łodzikach mówi się "żywe skamieliny", choć ewolucyjnie znacznie różnią się od swoich pradawnych kuzynów. Obecne gatunki pojawiły się ok. 1-5 milionów lat temu. 
 • Rząd łodzikowców sięga późnego kambru 550 milionów lat temu. Rozkwit przodków łodzików nastąpił na początku paleozoiku. W jurze z łodzikowców wyodrębniły się dziś wymarłe aulakoceratidy, od których pochodzą mątwy, kałamarnice i ośmiornice, lecz w wyniku ewolucji utraciły one swoją skorupę.
 • Został opisany przez amerykańskiego malakologa Timothy'ego Abbott'a Conrad'a w 1849 roku.
 • Rodzaj Allonautilus liczy 2 gatunki łodzików Allonautilus perforatus Allonautilus scrobiculatus.
Bibliografia:
-https://pl.wikipedia.org/wiki/Allonautilus
-https://it.wikipedia.org/wiki/Allonautilus
-https://nl.wikipedia.org/wiki/Allonautilus
-http://marinebio.org/species.asp?id=1462

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz