sobota, 22 lutego 2014

Boa tęczowy - popularny wąż hodowlany

 • Królestwo: Zwierzęta
 • Podtyp: Kręgowce
 • Gromada: Gady
 • Rząd: Łuskonośne
 • Rodzina: Dusiciele
 • Gatunek: Boa tęczowy(Epicrates cenchria)

Występowanie

Zamieszkuje Amerykę Środkową w Kostaryce i Panamie, oraz Amerykę Południową na wschód od Andów min. Kolumbię, Wenezuelę, Trynidad i Tobago, Gujanę, Surinam, Gujanę Francuską, Brazylię, Ekwador, Peru, Boliwię, Paragwaj i północną Argentynę. W zależności od podgatunku zamieszkuje różnorakie środowisko, od suchych stepów(Epicrates cenchria alvareziEpicrates cenchria assisi) po wilgotne lasy tropikalne(Epicrates cenchria cenchria Epicrates cenchria maurus).

Ogólny opis

Boa tęczowy przeciętnie nie przekracza 2 metrów długości ciała, choć zwykle ich wielkość zależna jest od podgatunku. Największy podgatunek boa tęczowy brazylijski osiąga górną granice długości ciała u tego gatunku, natomiast najmniejsze boa osiągają 1 metr długości, należące do bliżej niepoznanego podgatunku występującego na terenie Gujany Francuskiej. Dorosłe osobniki zwykle nie przekraczają wagi 4,5 kg, są dosyć masywne, lecz o szczupłej sylwetce. Głowa jest wyraźnie wyodrębniona od reszty ciała. Łuski są gładkie. Kolor i wzory na ciele zwykle zależą od podgatunku. Kolor łusek waha się od ciemnego brązu, przez jasny brązowo-wiśniowy, aż po szarawe. Zwykle na ciele posiadają ciemne pierścienie, choć spotykane są osobniki bezwzorzyste.

Dymorfizm płciowy

Samiec posiada w okolicy kloaki duże pazurki odbytowe, u samicy bardzo małe, lub niewidoczne.

Populacja i zagrożenia

Nie jest gatunkiem zagrożonym i nie podlega klasyfikacji w stopniach zagrożenia. W miejscach swojego występowania zwykle dosyć pospolity. Nie znane są poważne zagrożenia dla tego gatunku. Bardzo łatwo rozmnaża się w niewoli.

Pożywienie

Zwykle niewielkie kręgowce, jak gryzonie, króliki, ptaki, płazy i jaszczurki.

Zachowanie

Jak większość dusicieli jego aktywność zwiększa się po zmroku, aż po świt. Podczas dnia zwykle płochliwy, ukrywając się w norach, szczelinach skalnych, w roślinach lub korzeniach drzew. Nie pobiera ciepła z promieni słonecznych, gdyż zwykle z ukrycia wychodzi po zmroku. Jest dosyć żarłoczny, a po udanym posileniu się, zwykle udaje się w przestronne i spokojne miejsce, gdzie może w pokoju strawić pokarm. Lubi przebywać w płytkich zbiornikach, odpoczywając, lub przygotowując się do linienia, na dnie całkowicie zanurzony. W zależności od podgatunku prowadzą bardziej, lub mniej nadrzewny tryb życia. Niektóre podgatunki wyspecjalizowały się także w łapaniu szczególnych zwierząt np. ptaków.

Rozród

Boa tęczowe są jajożyworodne. Okres godowy w warunkach naturalnych przypada zwykle pod koniec pory deszczowej(wrzesień-listopad) i trwa ok. 4 tygodnie. Samica może kopulować z kilkoma samcami, co przypuszczalnie zwiększa ilość zapłodnionych komórek jajowych. Ciąża trwa przeciętnie 120-200 dni w zależności od temperatury(w wyższej zarodki rozwijają się szybciej), ilości zarodków i ich wielkości. Zwykle przez ten okres samica nie poluje i nie przyjmuje pokarmu. Zwykle w nocy, samica rodzi do 30 młodych wężyków. Zwykle pierw samica wydala młode bez osłonek jajowych, później młode z przeźroczystymi osłonkami(z których wężyki szybko się uwalniają), na końcu osobniki martwe i jaja niezapłodnione. Czasami młode boa rodzą się z niewchłoniętym woreczkiem żółciowym, który zostaje wchłonięty w przeciągu 3 dni. Samica po porodzie zwykle od razu rusza na polowanie. Nowo narodzone wężyki waza przeciętnie 20 gramów. Pierwotnie jedzą małe kręgowce i bezkręgowce, choć po pierwszej wylince mogą już polować na małe myszy. Młode zwykle odznaczają się dosyć znaczną agresywnością. Dojrzałość płciową osiągają zwykle po osiągnięciu, samce 3-4 lat, samice 4-5 lat, przy wielkości 120 cm długości samca i 140 cm długości samicy.

Naturalni wrogowie

Ptaki drapieżne, dzikie koty, psowate, szopowate, łasicowate itp.

Długość życia

ok. 12-15 lat w niewoli. Brak danych o długości życia na wolności.

Znaczenie dla człowieka

Jest jednym z najpopularniejszych węży w hodowlach. Ze względu na odporność na błędy hodowców i dosyć łatwe rozmnażanie, jest polecany dla początkujących hobbystów węży.

Ciekawostki


 • Zaraz po boa dusicielu(Boa constrictor) jest najpopularniejszym dusicielem w hodowlach.
 • Wyróżnia się 9-10 podgatunków boa tęczowego, są to min: boa tęczowy kolumbijski(Epicrates cenchria maurus), boa tęczowy gujański(Epicrates cenchria crassus), boa tęczowy brazylijski(Epicrates cenchria cenchria), boa tęczowy argentyński(Epicrates cenchria alvarezi), boa tęczowy peruwiański(Epicrates cenchria gaigei), boa tęczowy z wyspy Marajo(Epicrates cenchria barbouri), Epicrates cenchria assisi, Epicrates cenchria hygrophilus i Epicrates cenchria polylepis. Niektóre podgatunki czekają na potwierdzenie przez badaczy.
 • Najpopularniejsze w terrarystce są boa tęczowy brazylijski i argentyński, uznawane za najładniejsze.
 • Nazwa "tęczowy" odnosi się do kolorystycznego odblasku świeżo wyliniałego boa. 
 • Choć posiada drobne ząbki to rany spowodowane ukąszeniem tego węża zwykle są bolesne i mocno krwawiące. Ranę należy przemyć wodą utlenioną. 
 • Do rodzaju Epicrates klasyfikowanych jest 10 gatunków dusicieli min. boa tęczowy, boa kubański(Epicrates angulifer), boa wysmukły(Epicrates gracilis), boa portorykański(Epicrates inornatus), boa jamajski(Epicrates subflavus), Epicrates chrysogaster, Epicrates exsul, Epicrates fordii, Epicrates monensis i Epicrates striatus.
Bibliografia:
-http://www.terrarium.com.pl/245-epicrates-cenchria-boa-teczowy/
-https://pl.wikipedia.org/wiki/Boa_t%C4%99czowy
-https://en.wikipedia.org/wiki/Rainbow_boa
-http://www.trimek.pl/index.php/opisy-gatunkow-wezy/dusiciele-boidae/6-epicrates-cenchria-boa-tczowy
-http://www.terrarium.pl/t/species/_/epicrates-cenchria-boa-teczowy-r253

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz