czwartek, 6 lutego 2014

Barrakuda żółtopłetwa - wędrowiec sueski

inne nazwy: barrakuda złocistopasa, barakuda żółtopłetwa, barakuda złocistopasa
  • Królestwo: Zwierzęta
  • Podtyp: Kręgowce
  • Gromada: Promieniopłetwe
  • Rząd: Okoniokształtne
  • Rodzina: Barrakudowate
  • Gatunek: Barrakuda żółtopłetwa(Sphyraena chrysotaenia)

Występowanie

Zasiedla wody przybrzeżne Oceanu Indyjskiego i zachodniego Pacyfiku od Morza Czerwonego, Zatoki Perskiej i Afryki Wschodniej, aż po Australię i Japonię. Ryba spotykana także w Morzu Śródziemnym, gdzie dostała się przez Kanał Sueski.

Ogólny opis

Barrakuda żółtopłetwa mierzy przeciętnie 20-25 cm długości ciała, choć spotykane były osobniki o długości ciała 32 cm. Jest jedną z najmniejszych barrakud. Jest mniejsza i bardziej krępa, niż barrakuda europejska i atlantycka. Ciało tej ryby, jak innych barrakud jest silnie wydłużone i smukłe. Dolna szczęka silnie wysunięta, o długości 2 cm, uzbrojona w ostre zęby, przypominające kły. Linia boczna ryby dobrze rozwinięta. Ciało ryby jest zwykle srebrzyste z niepozorną żółtą linia biegnącą przez całe ciało barrakudy. Ogon zwykle żółty.

Dymorfizm płciowy

Niezaznaczony

Populacja i zagrożenia

Gatunek nie podlega klasyfikacji w stopniach zagrożenia. Nie podejmowano badań w celu oceniania stanu populacji barrakudy żółtopłetwej. Prawdopodobnie nie jest gatunkiem zagrożonym wyginięciem. Brak znaczenia gospodarczego, rzadko poławiana.

Pożywienie

Ryba drapieżna. Poluje głównie na niewielkie ryby ławicowe, a także samotne ryby.

Zachowanie 

Biologia ryby słabo poznana. Jest gatunkiem migrującym, poszukującym wciąż nowych żerowisk. Żyje i poluje stadnie. Ze względu na smukły i opływowy kształt ciała, ryba może osiągać duże prędkości.

Rozród 

Ryba jajorodna. Ikra unosi się w toni wodnej, bez opieki rodziców. Biologia rozrodu słabo poznana, jak większości przedstawicieli rodziny barrakudowatych.

Naturalni wrogowie

Barrakudy mają niewielu naturalnych wrogów. Największym wrogiem barrakud są ryby z rodzaju Synodus(jaszczurniki).

Długość życia

Brak danych.

Znaczenie dla człowieka

Brak szczególnego znaczenia dla człowieka.

Ciekawostki

  • Została opisana w 1884 roku przez niemieckiego zoologa Carl'a Benjamin'a Klunzinger'a.
  • Barrakuda żółtopłetwa nie występowała naturalnie w Morzu Śródziemnym. Przywędrowała przez wykopany w 1869 roku  Kanał Sueski z Morza Czerwonego. Przemieszczanie niektórych gatunków organizmów morskich z Morza Czerwonego do Śródziemnego zostało nazwane Migracją Lessepsiana(od Ferdinand'a de Lesseps'a, odpowiedzialnego za budowę kanały). Poza barakudą żółtopłetwą do Morza Śródziemnego przywędrowały: sumik węgorzowaty(Plotosus lineatus), Fistularia commersonii, hajduk czerwony(Sargocentron rubrum), Equulites klunzingeri, barwena molukańska(Upeneus moluccensis), Upeneus pori oraz kraby Charybdis helleriPortunus pelagicus, krewetka Marsupenaeus japonicus i ślimak Melibe fimbriata. 
  • Jest jednym z najmniejszym przedstawicieli rodziny barrakudowatych(Sphyraenidae). Innymi są Sphyraena pinguis i Sphyraena waitii.
  • Rodzaj Sphyraena(barakudy), liczy 27-29 przedstawicieli, min. barakudę wielką(Sphyraena barracuda), barakudę australijską(Sphyraena novaehollandiae) i barakudę złotową(Sphyraena guachancho).   
Bibliografia:

-https://it.wikipedia.org/wiki/Sphyraena_chrysotaenia
-http://www.fishbase.org/summary/16905
-http://species-identification.org/species.php?species_group=fnam&id=1713

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz