piątek, 7 lutego 2014

Limnopilos naiyanetri - mikrokrab

inne nazwy: mikrokrab*, microcrab*, krab pajęczy*,  tajski mikrokrab*
  • Królestwo: Zwierzęta
  • Typ: Stawonogi
  • Gromada: Pancerzowce
  • Rząd: Dziesięcionogi
  • Rodzina: Hymenosomatidae
  • Gatunek: Limnopilos naiyanetri

Występowanie

Obecnie odnaleziony jedynie w niektórych rzekach Tajlandii, głównie w tzw. hiacyntowych wodach, czyli zbiornikach porośniętych eichornią(hiacyntem wodnym).

Ogólny opis

Mikrokrab jest niewielkim skorupiakiem, osiągającym przeciętnie 0,8-1 cm długości pancerza. Pancerz jest zwykle jasnoszary, lub kremowy z delikatnymi, ciemnymi wzorami. Kończyny i skrzypce zwykle są brązowe, lub kremowo-beżowe. Krab ten odznacza się dosyć długimi kończynami oraz występowaniem znacznej ilości włosków(szczecinki), zwłaszcza na skrzypcach. 

Dymorfizm płciowy

Niezbadany. Prawdopodobnie brak.

Populacja i zagrożenia

Limnopilos naiyanetri nie podlega klasyfikacji w stopniach zagrożenia. Nie podejmowano badań w celu ocenienia populacji tego gatunku. Prawdopodobnie nie jest gatunkiem zagrożonym. Brak danych o potencjalnych zagrożeniach dla tego kraba. Rozmnaża się w niewoli.

Pożywienie

Jest gatunkiem wszystkożerny. Żywi się głównie drobną materią unoszącą się w toni wodnej, oraz opadającą na dno. Dzięki włoską na skrzypcach, może filtrować wodę z drobnych zawiesin. Może zjadać także małe skorupiaki, także młode osobniki własnego gatunku.

Zachowanie

Jest gatunkiem o skrytym trybie życia. Zwykle woli przebywać w gęstej roślinności. Nie przejawia zachowań agresywnych w stosunku do swojego, jak innych gatunków zwierząt wodnych. Zwykle wolą przebywać w większych grupkach. Gatunek aktywny całodobowo.

Rozród

Słabo poznany. Rozmnaża się w wodach słodkich. Samica nosi dosyć duże jaja, o średnicy 0,5-0,7 mm, w swoich odnóżach pławnych(pleopodiach). Pierwotnie jajka są koloru pomarańczowego, później żółte, a pod koniec szarawe. Samica nosi jaja przez około 9 dni*(informacja niepewna), następnie uwalnia larwy do toni wodnej, w postaci żywika. Larwy do prawidłowego rozwoju potrzebują odpowiedniej dawki światła. Okres przemienienia się w postać dorosłą, oraz ilość uwalnianych larw, są nieznane.

Naturalni wrogowie

Ryby, większe skorupiaki i inne bezkręgowce itp.

Długość życia

ok. 18 miesięcy. Maksymalnie dożywają 3 lat.

Znaczenie dla człowieka

Chociaż mikrokrab obecnie jest rzadkością w akwarystyce, to zyskują wciąż nowych wielbicieli i wzbudza zainteresowanie, potencjalnych hodowców. Nie nadaje się do hodowli w akwariach wielogatunkowych. Najlepiej hodować osobno, lub z niegroźnymi krewetkami i małymi rybkami.

Ciekawostki

  • Został opisany w 1991 roku przez Limnopilos Chuang i Ng.
  • Mikrokraba najlepiej hodować w zbiorniku powyżej 20 litrów o parametrach wody: temperatura 26-28 ° C, pH 7.2 - 8.0 i twardości wody 8-12 ° d. Odnotowano iż w wyższych temperaturach krab odznacza się większą aktywnością, chociaż można go hodować także w temperaturze 22-25 ° C.
  • Często trzymany wraz z krewetką "Red cherry"(Neocaridina heteropoda var. red).
  • Rodzaj Limnopilos liczy prawdopodobnie 3 gatunki karłowatych krabów Limnopilos microrhynchus, Limnopilos naiyanetri i Limnopilos sumatranus, chociaż niektóre źródła mówią o 4, bliżej nieznanym gatunku.
Bibliografia:
-http://rybicky.net/atlasostatnich/krab_limnopilos_naiyanetri
-http://www.krewetkiwakwarium.pl/viewtopic.php?t=754&sid=9ef813b7f7ae7a377663ace09bcd833d
-https://nl.wikipedia.org/wiki/Limnopilos_naiyanetri
-http://www.theaquariumwiki.com/Limnopilos_naiyanetri

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz