piątek, 28 lutego 2014

Arctotherium angustidens - duży miś

 • Królestwo: Zwierzęta
 • Podtyp: Kręgowce
 • Gromada: Ssaki
 • Rząd: Drapieżne
 • Rodzina: Niedźwiedziowate
 • Gatunek: Arctotherium angustidens

Występowanie

Zamieszkiwał Amerykę Południową między 2 milionem lat temu do 50 tysięcy lat temu w Argentynie, a w pleistocenie i Boliwie. Przypuszczalnie przebywał głównie na otwartych terenach trawiastych pampasach.

Ogólny opis

Arctotherium angustidens był największym przedstawicielem niedźwiedziowatych wszech czasów, oraz przypuszczalnie największym ssakiem drapieżnym znanym nauce(innymi konkurentami do tego miana są Megistotherium osteothlastes i Andrewsarchus mongoliensis). Nie odnaleziono kompletnego szkieletu tego niedźwiedzia. Odnalezione kości kończyn sugerują iż gatunek mógł ważyć w przedziale od 1-2 ton, choć górna granica wagi(która czyniła by go największym ssakiem drapieżnym), jest uważana za nieprawdopodobną przez niektórych naukowców i sugeruje się iż maksymalnie mógł ważyć do 1,5 ton. Szacuje się iż stojąc na tylnych łapach mógł osiągać 4,5 metra wysokości, w kłębie natomiast osiągał ok. 1,8 m. 

Dymorfizm płciowy 

Przypuszczalnie jak u współczesnych gatunków niedźwiedzi, samce były większe.

Pożywienie

Przypuszczalnie Arctotherium angustidens był wszystkożerny, z  przewagą diety roślinnej. Mógł polować na duże leniwce i inne duże ssaki roślinożerne, choć odnaleziona czaszka i szczęka wskazują podobieństwo do dzisiejszego niedźwiedzia malajskiego i himalajskiego, które w większości są roślinożerne i owadożerne. Znalezione, u szczerbione zęby wykazują iż mógł żuć kości.

Zachowanie

Brak danych. Przypuszczalnie prowadził podobnym tryb życia, jak dzisiejszy niedźwiedź grizzly. Konkurował o pożywienie z przybyłymi na kontynent południowoamerykański lwami amerykańskimi, jaguarami, lisami z rodzaju Theriodictis, Smilodon populator i wilkami z gatunku  Canis gezi. Przypuszczalnie był szczytowym gatunkiem mięsożernym w łańcuchu pokarmowym, z łatwością mogącym powalić Smilodon populator w konkurencji o ofiarę, choć tak jak wspomniane jest wyżej, Arctotherium przypuszczalnie sporadycznie zjadał mięso, a konkurencja był podobna, jak dzisiejszych wilków i niedźwiedzi brunatnych.

Rozród 

brak danych.

Naturalni wrogowie

Dorosły Arctotherium nie posiadał naturalnych wrogów.

Długość życia

brak danych.

Przyczyny wymarcia

Przodkowie rodzaju Arctotherium pojawili się w Ameryce Południowej po tzw. Wielkim Amerykańskim Połączeniu(kiedy Ameryka Pół. połączyła się z Ameryką Poł.) ok. 3 miliony lat temu. Arctotherium angustidens pojawił się ok. 2 miliony lat temu. Wymarł ok. 50 tysięcy lat temu z niewyjaśnionych do końca przyczyn. Możliwe iż zmiany zachodzące w środowisku naturalnym(zmiany klimatyczne), wymieranie megafuany i konkurencja ze strony nowo przybyłych drapieżników, mogło przyczyniać się do jego wygaśnięcia, wraz z innymi przedstawicielami rodzaju Arctotherium. Chociaż jeśli Arctotherium angustidens żywił się w większości pokarmem roślinnym to przybycie na kontynent południowoamerykański konkurentów o pokarm mięsny, nie mogło być dla Arctotherium angustidens większym zagrożeniem. Przybycie człowieka na kontynent Amerykański także nie było przypuszczalnie większym zagrożeniem.

Ciekawostki

 • Obecnie najbliższym krewnym rodzaju Arctotherium jest niedźwiedź andyjski(Tremarctos ornatus).
 • Arctotherium wingei był przypuszczalnie najbardziej roślinożernym Arctotherium. Przypuszcza się iż oprócz niewielkich gryzoni, nie żywił się pokarmem mięsnym, co potwierdza odnaleziona czaszka niedźwiedzia. Jednak stwierdzenie te można łatwo obalić, gdyż czaszka należy do młodego osobnika, oraz nie posiada żuchwy. 
 • Jeśli Arctotherium angustidens ważył powyżej 1,5 ton, byłby największym ssakiem drapieżnym, przewyższając Megistotherium osteothlastes i Andrewsarchus mongoliensis.
 • Arctotherium angustidens został opisany w 1880 roku przez Florentino Ameghino i niejakiego Gervais'a. Leopoldo Soibelzon(paleontolog) oszacował wielkość niedźwiedzia, odnalezioną kością ramieniową i porównując ją do k. ramieniowej słonia, oznajmiając iż są niemal takie same.   
 • W 1935 roku odnaleziono kolejne szczątki Arctotherium angustidens podczas budowy szpitala San Juan de Dios w La Plata City. Odnaleziono kości prawej i lewej łapy, oraz szczątki łopatki i kilka kości śródręcza, które obecnie uważane są za zaginione.
 • Najpóźniej wymarłym przedstawicielem rodzaju Arctotherium jest Arctotherium wingei. Wymarł ok. 12 tysięcy lat temu, choć niektórzy badacze sugerują iż mógł przetrwać do 10,3 tysięcy lat temu. 
 • Obecnie do rodzaju Arctotherium klasyfikuje się 7 gatunków niedźwiedzi min. Arctotherium wingei, Arctotherium angustidens, Arctotherium tarijense, Arctotherium vetustum, Arctotherium bonariense, Arctotherium latidens i Arctotherium brasilense(bliżej nieznany).
Bibliografia:
-https://en.wikipedia.org/wiki/Arctotherium
-http://prehistoric-fauna.com/Arctotherium-angustidens
-http://dinopedia.wikia.com/wiki/Arctotherium

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz