niedziela, 9 lutego 2014

Skrytokret wydmowy - przypuszczalnie wymarły złotokret

inne nazwy: złotokret de Winton'a*
  • Królestwo: Zwierzęta
  • Podtyp: Kręgowce
  • Gromada: Ssaki
  • Rząd: Afrosoricida
  • Rodzina: Złotokrety
  • Gatunek: Skrytokret wydmowy(Cryptochloris wintoni)

Występowanie

Zasiedlał wydmy, biom typu scrub i otwarte tereny piaszczyste leżące w Namaqualand w miejscowości Port Nolloth(RPA). Gatunek endemiczny.

Ogólny opis

Znany jedynie z 3 złapanych osobników. Bardzo podobny do złotokreta wielkiego*(Chrysospalax trevelyani). Górna cześć ciała jest żółtawa, lub żółtoszara, natomiast dolna jasna. Złapane osobniki mierzyły 9 cm długości ciała. Złotokrety są ogólnie niewielkimi ssakami przystosowanymi do życia pod ziemią. Ich zmysł wzroku jest niemal w zaniku, natomiast każda przednia łapa posiada po dwa, silnie rozwinięte i długie pazury, wraz z dwoma mniejszymi. Ogon jest krótki. Brak małżowin usznych, choć zmysł słuchu jest prawdopodobnie bardzo dobry.

Dymorfizm płciowy

brak danych.

Pożywienie

Głównie owadożerny. Zapewne polował na znajdowane pod ziemią pierścienice i owady, choć mógł także zjadać małe jaszczurki i ślimaki.

Zachowanie

Niemal całe życie Cryptochloris wintoni zamieszkiwał pod ziemią. Prowadził samotny tryb życia, przemierzając teren pod ziemią. Przypuszczalnie nie tworzył tuneli, ze względu na występowanie na terenach piaszczystych o sypkim podłożu. Zachowanie tego złotokreta jest bardzo słabo poznane, ze względu na brak obserwacji w naturalnym środowisku. Prawdopodobnie nie odbiegało od zachowań innych złotokretów.

Rozród

brak danych. 

Naturalni wrogowie

brak danych. Mógł padać ofiarą węży, ptaków i ssaków drapieżnych.

Długość życia

brak danych.

Przyczyny wymarcia

Gatunek jest obecnie klasyfikowany jako krytycznie zagrożony, choć nie był widywany od 50 lat. Uznawany za prawdopodobnie wymarłego. Znany był jedynie z 3 okazów. Przypuszczalnie główną przyczyną prawdopodobnego wymarcia tego gatunku, była utrata siedliska życia. Tereny w Port Nolloth są obecnie eksploatowane pod złoża diamentów, dlatego kopalnictwo może być główną przyczyną wymarcia złotokreta de Winton'a.

Ciekawostki

  • Został naukowo opisany w 1907 roku przez południowoafrykańskiego lekarza i paleontologa Roberta Broom'a.
  • Jego epitet gatunkowy "wintoni" został mu nadany na część William'a Edward'a de Winton'a, brytyjskiego zoologa.
  • Jest obecnie klasyfikowany jako krytycznie zagrożony, choć większość badaczy sądzi iż wymarł, gdyż nie widziano go od ponad 50 lat. Aby zakwalifikować go jako wymarłego, trzeba wykonać potrzebne badania terenowe.
  • Wraz z złotokretem van Zyl'a*(Cryptochloris zyli) jest jedynym przedstawicielem rodzaju Cryptochloris. Jego kuzyn jest poważnie zagrożonym gatunkiem. 
Bibliografia
-https://pl.wikipedia.org/wiki/Skrytokret
-http://www.iucnredlist.org/details/5748/0
-https://en.wikipedia.org/wiki/De_Winton%27s_golden_mol

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz