poniedziałek, 24 lutego 2014

Zwinnik srebrzystopręgi - żywe srebro w akwarium


  • Królestwo: Zwierzęta
  • Podtyp: Kręgowce
  • Gromada: Promieniopłetwe
  • Rząd: Kąsaczokształtne
  • Rodzina: Kąsaczowate
  • Gatunek: Zwinnik srebrzystopręgi(Hemigrammus levis)

Występowanie

Zasiedla dorzecze Amazonki, wraz z innymi rzekami w Ameryce Południowej i Środkowej. Jego wystąpienie zostało potwierdzone na terytorium Brazylii, Paragwaju, Meksyku i południowo-zachodniego Teksasu. Lubią przebywać w środowisku o umiarkowanie gęstej roślinności z wolną tonią do pływania.

Ogólny opis

Zwinnik srebrzystopręgi jest niewielką rybą osiągającą 4-5 cm długości ciała. Ciało jest wydłużone, bocznie spłaszczone z lekkim wypukleniem w okolicy płetwy grzbietowej i płetw piersiowych. Ciało ryby zwykle srebrzyste, lub srebrzysto-zielonkawe z jaśniejszą okolicą brzucha. Przez ciało ryby, po obu stronach ciała biegnie jasny pas od oka po pletwę ogonową. Na trzonie płetwy ogonowej znajduje się ciemna(zwykle czarna) plama. Wszystkie płetwy ryby przeźroczyste.Oczy duże, a otwór gębowy wyposażony w dwa rzędy drobnych zębów.

Dymorfizm płciowy

Samce są na ogół smuklejsze i mniejsze od samic.

Populacja i zagrożenia

Nie podlega klasyfikacji w stopniach zagrożenia. Przypuszczalnie gatunek dosyć liczny w miejscach swojego występowania. Nie są znane potencjalne zagrożenia dla tego gatunku. Rozmnaża się w niewoli.

Pożywienie

Gatunek wszystkożerny. Zjada drobne bezkręgowce wodne, małe ryby, a także części tkanki roślinnej.

Zachowanie

Żywa, stadna ryba o dziennym trybie życia. Na ogół żyje w ławicach, zwykle ok. 20 ryb. Wrażliwa na zanieczyszczenie wody, zwłaszcza na azotany. Nie przejawia zachowań agresywnych w stosunku innych ryb. W razie zagrożenia szybko ucieka(stąd nazwa zwinnik), lub chowie się w gęstej roślinności.

Rozród

W naturze okres godowy powiązany jest z porą deszczową i wylewami rzek, co wiąże się z większą dostępnością do pożywienia. Ryba zwykle trze się stadnie. Samica uwalnia ikra, którą samic zapładnia. Tu kończy się ich rola jako rodziców, a ponadto osobniki dorosłe często zjadają ikrę unoszącą się w toni wodnej i opadająca na dno. Liczba ikry uwolnionej przez jedną samice jest zwykle różna i waha się w granicach 100-500. Mała ikra zwinników jest bardzo podatna na działanie światła, dlatego na wolności ważne jest aby szybko opadła na dno. W przeciągu 1 dnia z ikry wykluwa się narybek, który żywi się pierwotnie pierwotniakami, przechodząc stopniowo na większe ofiary. Po ok. 1 roku ryba jest już zwykle w pełni ukształtowana i zdolna do rozrodu.

Naturalni wrogowie

Zwykle większe ryby, ptaki, drapieżne owady itp.

Długość życia

Przypuszczalnie ok. 5-6 lat.

Znaczenie dla człowieka

Ryba znana w akwarystyce, lecz nie należy do popularnych okazów. Zwykle w sprzedaży pojawia się okazyjnie.

Ciekawostki

  • Została opisana w 1908 roku przez niejakiego Durbin'a.
  • Epitet gatunkowy "levis" oznacza "świetlisty", co wiąże się z srebrzystym połyskiem tej ryby.
  • Ryba dosyć rzadko spotykana w akwarystyce. Toleruje parametry: pH: 5,5-7,0 , dH 2-12° , temperatura 24-28°C. Można je łączyć z innymi łagodnie usposobionymi rybami. 
  • Rodzaj  Hemigrammus liczy obecnie 51 gatunków zwinników, do których należą min. zwinnik latarnik(Hemigrammus ocellifer), zwinnik Costello(Hemigrammus hyanuary), zwinnik Urleya(Hemigrammus ulreyi) i Hemigrammus elegans.

Filmik przedstawiający zwinnika srebrzystopręgiego. Link 
Bibliografia:
-http://www.fishbase.org/summary/26446
-http://akwa-mania.mud.pl/ryby/ryby/rybyh/Hemigrammus%20levis.html
-https://pl.wikipedia.org/wiki/Hemigrammus
-https://es.wikipedia.org/wiki/Hemigrammus_levis

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz