sobota, 15 lutego 2014

Opuncja drobnokolczasta - uciążliwe kolce

inne nazwy: mikrodasys, opuncja microdasys
  • Królestwo: Rośliny 
  • Podkrólestwo: Rośliny naczyniowe 
  • Klasa: Okrytonasienne
  • Rząd: Goździkowce
  • Rodzaj: Opuncja
  • Gatunek: Opuncja drobnokolczasta(Opuntia microdasys)

Występowanie

Zasiedla tereny pustynne Meksyku min: stan Coahuila, Hidalgo, Jalisco, Nuevo León, Queretaro, San Luis Potosi, Tamaulipas, Zacatecas.

Ogólny opis

Opuncja drobnokolczasta  jest rośliną rozkrzewiającą się i dorastającą do 40-60 cm wysokości. Pojedynczy, płaski człon mierzy 6-15 cm długości i 4-12 szerokości. Nie posiada typowych jak na kaktusy cierni, lecz tzw. glochidy, czyli gęsto zebrane, małe włoski o długości 2-3 mm. Glochidy opuncji są bardzo łamliwe, dlatego przy nawet najmniejszej styczności tych włosków z ciałem, ulegają zaczepieniu na skórze, dzięki mikroskopijnym haczykom i powodują jej bolesne podrażnienie, jeśli kolce nie zostaną szybko usunięte. Cechą charakterystyczną tego gatunku są glochidy koloru białego, lub żółtego.

Rozmnażanie

Kwitnie późną wiosną, lub wczesnym latem, zwykle po intensywnych deszczach. Kwiat powstaje zwykle na wierzchołku w pełni ukształtowanego segmentu. Kwiaty w formie sukulenta, zwykle mierzą ok. 4 cm długości i są kremowo żółte. Owoc mierzy przeciętnie ok. 4 cm długości i jest koloru purpurowego, lub czerwonego, zwykle okrągły z wieloma nasionami w środku. Rozmnaża się także przez szczepienia.

Zagrożenia

Mimo swojego endemicznego występowania nie jest gatunkiem zagrożonym. Jest gatunkiem powszechnym i dosyć często spotykanym w swoim naturalnym środowisku. Nie podlega klasyfikacji w stopniach zagrożenia.

Długość życia 

Roślina wieloletnia.

Znaczenie dla człowieka

Mimo trudności w manewrowaniu tym kaktusem, jest on jednym z popularniejszych gatunków w uprawie. W Polsce jedynie jako roślina pokojowa.

Warunki uprawy

Opuncja drobnokolczasta ma nieco większe wymagania, niż jej krewniaczki w uprawie. Znosi temperatury od 21-35° C w okresie letnim, lecz dla prawidłowego rozwoju rośliny potrzebne jest zimowanie. Temperatura powinna być stopniowo obniżana do ok. 10-18° C. Opuncja wtedy szarzeje, nie powinno się jej także w ogóle podlewać w tym okresie. Brak zimowania, kończy się zazwyczaj śmiercią rośliny w następnym sezonie. W okresie letnim roślina powinna być w miarę regularnie podlewana, aby gleba była zawsze wilgotna, powinna stać w widnym miejscu, gdzie otrzyma największą dawkę promieni słonecznych. Nawozić najlepiej małą dawką nawozów azotowych, z wstrzymaniem na miesiąc przed zimowaniem. Lubi glebę piaszczystą.

Ciekawostki 

  • Jest podobny do blisko spokrewnionej opuncji Opuntia rufida, która różni się czerwonym, lub brązowym zabarwieniem glochid. Czasami uznawane za ten sam gatunek lub jedynie odmianę(Opuntia microdasys forma rubra). Opuntia rufida występuje od północnego Meksyku do zachodniego Teksasu. Została sprowadzona także do Australii.
  • Ze względu na uporczywość glochidów, które często drażnią skórę, przy zetknięciu z kaktusem, obmyślono kilka sposobów usuwania ich. Pierwszy sposób to usuwanie glochidów ręcznie, lub przy użyciu pęsety, choć zwykle malutkie włoski są trudne do uchwycenia. Innym bardzo dobrym sposobem jest użycie kleju, wosku lub taśmy klejącej oraz oderwanie materiału wraz z przyklejonymi kolcami. Jeżeli glochidy nie zostaną usunięte powodują podrażnienie skóry i tworzenie się krost, które utrzymują się nawet do miesiąca czasu.
  • Rodzaj Opuntia liczy ok. 200 gatunków roślin. Najbliżej spokrewnionym gatunkiem z opuncją drobnokolczastą jest Opuntia rufida, czasami uważana za synonim tej opuncji. Innymi przedstawicielami tego rodzaju są min. Opuntia invicta, Opuntia jamaicensis i opuncja figowa (Opuntia ficus-indica).

Bibliografia:
-https://pl.wikipedia.org/wiki/Opuncja_drobnokolczasta
-https://en.wikipedia.org/wiki/Opuntia_microdasys
-http://www.cactus-art.biz/schede/OPUNTIA/Opuntia_microdaysis/Opuntia_microdasys_albata/Opuntia_microdaysis_albata.htm
-http://www.houseplantsexpert.com/bunny-ear-cactus.html

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz