niedziela, 16 lutego 2014

Longiskwama - diapsyd z przedziwnymi wypustkami

 • Królestwo: Zwierzęta
 • Podtyp: Kręgowce
 • Gromada: Zauropsydy
 • Bez rangi: Avicephala
 • Rodzina: Longisquamidae
 • Gatunek: Longiskwama(Longisquama insignis)

Występowanie

Longiskwama znana jest z niekompletnego szkieletu znalezionego na terytorium Kirgistanu. Zamieszkiwał prawdopodobnie lasy tropikalne porastające Azję w późnym triasie ok. 220-200 milionów lat temu.

Ogólny opis

Odnaleziono jeden niekompletny szkielet tego gatunku. Przypuszczalnie mierzył ok. 6-10 cm długości, przy ok.  12-18 cm wysokości. Najbardziej charakterystyczną cechą gatunku są długie twory na grzbiecie zwierzęcia. Longiskwama posiadał 7 wypustek. Pierwsze 5 było połączone i krótsze od dwóch pozostałych, które był dłuższe i zakrzywione na końcach. Wypustki znajdowały swoje zaczepienie w kręgach. Pysk był wąski, posiadał duże oczy oraz rzędy stożkowatych i ostrych zębów. Szyja była krótka, natomiast tułów długi, zapewniający elastyczność zwierzęciu. Ogon był długi, podobnie jak palce. Kończyny tylne stosunkowo długie.

Dymorfizm płciowy

brak danych.

Pożywienie

Wielce prawdopodobne iż był owadożerny. Wskazują na to ostre i stożkowate zęby, najczęściej stosowane do przebijania chitynowych pancerzy owadów.

Zachowanie

Był przypuszczalnie gatunkiem nadrzewnym, co sugeruje rozbudowana obręcz barkowa, wydłużone palce i proporcję kończyn. Niektórzy badacze sugerują iż wytwory na grzbiecie były ruchowe, a longiskwama używała ich jak skrzydła szybowca, co zapewniało jej krótki lot ślizgowy.

Rozród

brak danych.

Naturalni wrogowie

Przypuszczalnie pierwsze dinozaury, krokodyle i inne większe, mięsożerne zwierzęta.

Długość życia

brak danych.

Przyczyny wymarcia

Przypuszczalnie wymarł podczas tzw. wymieranie późnotriasowego ok. 200 milinów lat temu, podczas którego zniknęło ok. 20%  wszystkich rodzin zwierząt morskich oraz doprowadziło do wymarcia dużej grupy zwierząt z Crurotarsi, krokodyli, therapsidów i dużych płazów. Wymieranie było spowodowane zmianami klimatycznymi, przypuszczalnie spowodowanymi wzmożonym wulkanizmem.

Ciekawostki


 • Longiskwama jest zagadką taksonomiczną. Obecnie klasyfikowana jest do grupy wymarłych zwierząt nazwanych Avicephala, które są pozycją bez rangi, czyli zwierząt których pokrewieństwo jest bliżej nieznane. 
 • Został opisany w 1970 roku przez Aleksandra Szarowa rosyjskiego paleontologa, a także został przez niego zakwalifikowany do grupy Pseudosuchia należącej do archozaurów. Swą teorie poparł występowaniem okna przedczołowego i żuchwowego, typowego dla archozaurów. Jednak niektórzy badacze sądzą iż wystąpienie okna przedczołowego nie można potwierdzić, a okno żuchwowe jest wynikiem uszkodzenia skamieliny. Uzębienie arkodontyczne oraz kość międzyobojczykowa są natomiast typowe dla kladu lepidozaurów.
 • Niejaki Terry Jones po przebadaniu skamieliny stwierdził iż wypustki na grzbiecie są bardzo podobne do piór i mogą być z nimi homologiczne(czyli wspólne ewolucyjne pochodzenie). Zaś niektórzy badacze zaprzeczyli tej teorii.
 • Obecnie jest jedynym znanym przedstawicielem rodzaju Longisquama i rodziny Longisquamidae.
 • Do grupy Avicephala zaliczanych jest wiele nietypowym diapsydów, zwykle o chwytnych ogonach i kończynach oraz przypuszczalnie o nadrzewnym stylu życia.

Bibliografia:
-https://en.wikipedia.org/wiki/Longisquama
-https://pl.wikipedia.org/wiki/Longiskwama
-http://www.prehistoric-wildlife.com/species/l/longisquama.html
-https://www.newscientist.com/article/mg21328574-400-reptile-grew-feather-like-structures-before-dinosaurs/

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz