poniedziałek, 9 czerwca 2014

Fenrir - olbrzymia wilcza bestia

Pierwsze podania

Fenrir jest olbrzymim wilkiem pochodzącym z mitologi nordyckiej, po raz pierwszy przedstawiony w nordyckich opowieściach Poetic Edda i Heimskringla datowanych na ok. XIII wiek. Opisywany jako syn boga Lokiego i olbrzymki Angerbody, wraz z rodzeństwem, olbrzymim wężem Jormungandą i boginią władającą Niflheimem(krainą śmierci) Hel. Bogowie obawiając się dużym przyrostem wilka, oraz proroctwem, które mówiło iż ściągnie on kłopoty, postanowili spętać go sznurami(Løding i Dromi, uplatanymi przez karły), unieruchamiając go. Jednakże szybko oswobodził się z więzienia, także bogowie postanowili poradzić się elfów(w innych podaniach karłów), jak skutecznie ubezwłasnowolnić wilka. Elfy zgodziły się pomóc i uplotły Gleipnir i Gelgia(min. z tupotu kota, korzeni skały, brody kobiety, ścięgien niedźwiedzia, oddechu ryby i śliny ptaka), niepozornie cienki sznurek, lecz niemal niemożliwy do przerwania. Bogowie opletli wilka Gleipnirem, natomiast połączony Gelgia zakotwiczyli w skale Gioll, na wyspie Lyngvi. Jednak Fenrir obawiając się podstępu z niepozornym sznurkiem, oznajmił że nie będzie sprawiał kłopotów z oplątaniem w sidła, jeżeli jeden z bogów wsadzi mu do pyska rękę. Bóg wojny i honoru Tyr zgodził się. Kiedy bogowie spętali bestie, a Fenrir zauważył iż z każdym szarpnięciem więzy zacieśniają się, odgryzł Tyrowi rękę(odtąd zwany był Jednorękim). Fenrir podczas Ragnaröku ma wydostać się z więzienia, zabić Odyna i pożreć go, jednak później zabije go Widar w akcie zemsty za śmierć ojca, rozszarpując mu szczęki.

Wygląd

Fenrir przypominał olbrzymiego wilka, który podczas ziewania swoją żuchwą dotykał ziemi, natomiast szczęką nieba. Przedstawiany najczęściej z białym(czasami czarnym) i grubym futrem, oraz o niezwykle przerażającym wizerunku. Rodzeństwem Fenrira i dziećmi Lokiego są także:

  • Jormungand - olbrzymi wąż i syn Lokiego i Angerbody. Odyn widząc dzieci Lokiego, nakazał porwać najbardziej nieobliczalnego Jormunganda i wrzucić go do oceanu otaczającego Midgard. Wąż nie zginą, lecz urósł do takich rozmiarów, iż oplątał ciałem cały świat, mogąc ugryźć swój ogon. Główny wróg boga burz Thora. Podczas Ragnaröku ma zacząć pluć jadem, zatapiając cały świat, jednak Thor zacznie z nim walczyć. Ostatecznie pokona bestie, lecz zostanie śmiertelnie otruty i zanim skona zrobi 9 legendarnych kroków.
  • Hel - władczyni Niflheimu, krainy śmierci. Ponoć uległa częściowemu rozkładowi. Część jej ciała była kobieca, natomiast druga szkieletem. Hel z Sleetcold rządziła duszami zmarłych. Odmówiła uwolnienia Baldura z swojej krainy. Podczas Ragnaroku złoży armię ze zmarłych, aby walczyć z bogami.

W środkach masowego przekazu

Postać Fenrira jest często przedstawiana w książkach, filmach i grach, lecz najczęściej nie jako on sam, a jedynie jako potencjalne odpowiedniki np. w sadze Wiedźmin Andrzeja Sapkowskiego, istnieje łódź nazwana Fenris. W grze Age of Mythology przestawiany jako boski wilk, z licznym potomstwem.

Bibliografia:
-https://pl.wikipedia.org/wiki/Fafnir
-https://en.wikipedia.org/wiki/Fafnir

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz