piątek, 6 czerwca 2014

Schlumbergera orssichiana - bożonarodzeniowy kaktus z Rio de Janeiro

  • Królestwo: Rośliny 
  • Podkrólestwo: Rośliny naczyniowe 
  • Klasa: Okrytonasienne
  • Rząd: Goździkowce
  • Rodzina: Kaktusowate
  • Gatunek: Schlumbergera orssichiana

Występowanie

Występuje jedynie w Brazylii, na terenie miast Sao Paulo i Rio de Janeiro, rosnąc jako epifit w tropikalnych lasach na wysokości ok. 1000 m n.p.m.

Ogólny opis

Jak pozostali przedstawiciele rodzaju Schlumbergera, roślina posiada zielone, bezlistne pędy składające się z pojedynczych segmentów o długości 3-4 cm i szerokości 5-7 cm. Pojedynczy segment posiada zwykle 2-3 ząbkowane wyrostki na końcach. Na końcach segmentów znajdują się otoczki, z których zwykle wyrastają kwiaty. Roślina zwykle posiada charakterystyczny opadający pokrój.

Rozmnażanie

W uprawie może kwitnąć trzykrotnie w marcu, sierpniu i listopadzie. Kwiat wytwarzany jest na otoczce, na końcowym segmencie. Kwiaty dosyć duże(o długości 9 cm), kielich długi, zwykle o różowobiałej barwie. W niektórych przypadkach kwiat biały, a jedynie końcówki płatków różowe. Charakterystyczne liczne pręciki, podzielone w dwóch szeregach. Kwitnie zwykle przez ok. 5-6 tygodni. Kwiaty owadopylne. Owoc mięsisty, zielonożółty z pięciokrotnym, lub sześciokrotnym żebrowaniem. Nasiona ciemnobrązowe o długości 1 mm.

Zagrożenia

Gatunek przez IUCN klasyfikowany jako zagrożony wyginięciem, głównie z powodu ograniczonego zasięgu występowania. Na wolności zaobserwowany jedynie kilkakrotnie. W uprawie w miarę pospolity.

Długość życia

Roślina wieloletnia.

Znaczenie dla człowieka

Roślina spotykana w uprawie, choć jej hybrydy z innymi gatunkami są bardziej popularne. Znana od 1970 roku kiedy została naukowo opisana.

Warunki uprawy

Roślina w klimacie umiarkowanym uprawiana jako doniczkowa. Lubi miejsca nasłonecznione(lecz nie na pełnym słońcu) i pół-cieniste. Podłoże powinno być stale wilgotne, lecz nie zalane, bogate w humus. Aby roślina kwitła potrzebuje okresu spoczynkowego, trwającego 8 tygodni, kiedy ogranicza się podlewanie i dostępność światła, oraz obniża temperaturę do ok. 10*C. Roślina w miarę odporna na przesuszenie.

Ciekawostki


  • Rośliny z rodzaju Schlumbergera nazywane są grudnikami, grudzieniami, grudniówkami, kaktusami Bożego Narodzenia, raczkami, zygokaktusami, lub epifilum zimowymi.
  • Najczęściej spotykanymi hybrydami Schlumbergera orssichiana są Schlumbergera × reginae powstały ze skrzyżowania szlumbergera uciętego(Schlumbergera truncata), oraz Schlumbergera × eprica powstały ze skrzyżowania Schlumbergera russelliana.
  • Został odkryty przez hrabinę Orssich w naturalnym środowisku(stąd epitet gatunkowy orssichiana). Został zebrany z lasu i uprawiany w ogrodzie botanicznym w Brazylii, skąd następnie trafił do Europy.
  • Rodzaj Schlumbergera liczy 6 gatunków kaktusów min. szlumbergera uciętego(Schlumbergera truncata), Schlumbergera kautskyi, Schlumbergera microsphaerica, Schlumbergera russelliana, Schlumbergera opuntioides i Schlumbergera orssichiana.
Bibliografia:
-https://en.wikipedia.org/wiki/Schlumbergera_orssichiana
-http://cactus-epiphytes.eu/z_page_histoire_schl_orss_et_hybrides_2.htm
-http://cactus-epiphytes.eu/z_page_histoire_schl_orss_et_hybrides_1.htm
-http://www.iucnredlist.org/details/151940/0
-http://www.cactusandaluz.de/Text_OrssichianaStory.php

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz