sobota, 28 czerwca 2014

Rozdymka północna - cukrowa ropucha

  • Królestwo: Zwierzęta
  • Podtyp: Kręgowce
  • Gromada: Promieniopłetwe
  • Rząd: Rozdymkokształtne
  • Rodzina: Rozdymkowate
  • Gatunek: Rozdymka północna(Sphoeroides maculatus)

Występowanie

Zamieszkuje zatoki, ujścia rzek i osłonięte wody przybrzeżne od Nowej Finlandii(Kanada) po północno-wschodnią Florydę(USA).

Ogólny opis

Ryba osiąga zwykle od 20 do 40 cm długości ciała. Ryba posiada maczugowaty kształt ciała. Boki i grzbiet ryby koloru żółtego, szarego, lub oliwkowego z czarnymi, słabo zaznaczonymi plamami. Zwykle najwyraźniejsza i pojedyncza plama występuje w okolicy płetw piersiowych. Brzuch koloru białego, lub żółtawego. Na ciele ryby występują także drobne i kontrastujące plamki(o średnicy ok. 1 mm), szczególnie widoczne w okolicy otworu gębowego. Ryba pokryta w całości drobnymi kolcami, przypominając w dotyku papier ścierny. Otwór gębowy wyposażony w dziób. Płetwy słabo rozwinięte. Rozdymka potrafi nadąć swoje ciało, wypełniając wodą, lub powietrzem jeśli znajduje się na lądzie, elastyczna komorę leżącą w okolicy żołądka. Przypuszczalnie nietoksyczna, choć nie przeprowadzono badań potwierdzających tą tezę.

Dymorfizm płciowy

Przypuszczalnie brak.

Populacja i zagrożenia

Nie podlega klasyfikacji w stopniach zagrożenia IUCN. Ryba spotykana dość pospolicie i poławiana na niewielką skalę.

Pożywienie

Głównie skorupiaki. Czasami zdarza się jej złapać niewielką rybę.

Zachowanie

Jest rybą powolną i jak większość przedstawicieli rodziny rozdymkowatych, nie potrafi osiągać dużych prędkości płynąc. Jedynie płetwy piersiowe mogą dodać rybie nieco prędkości. Unika otwartej toni wodnej i woli przebywać blisko dna, przeszukując dno w poszukiwaniu pożywienia. Wpływ czasem do ujść rzek, zwłaszcza od wiosny do jesieni. Nie lubi silnych prądów z którymi(z uwagi na słabo rozwinięty talent pływacki) nie potrafi sobie poradzić, dlatego woli przebywać w zatokach i wodach osłoniętych. Podczas, gdy czuje się zagrożona, nadyma elastyczną komorę w okolicy żołądka, wpompowując do niej wodę(lub powietrze jeśli znajduje się na lądzie), stając się niemal kulista i trudna do połknięcia przez większość drapieżników. Zwykle żyje samotnie. Ekologia ryby dość słabo poznana.

Rozród

Okres tarła przypada od maja do sierpnia. Samica składa ikrę, mocując ją do piaszczystego, lub mulistego dna, która jest następnie strzeżona przez samca, aż do wyklucia narybku. Wylęg następuje zwykle po ok. 4 dniach.

Naturalni wrogowie

Ze względu na mechanizmy obrony tej ryby, rzadko staje się ofiarą drapieżników. Jedynie narybek i młode osobniki mogą stać się ofiarą większych ryb.

Długość życia

brak danych.

Znaczenie dla człowieka

Ryba lokalnie poławiana w celach konsumpcyjnych. Przez większość rybaków rozdymka północna uważana jest za nietoksyczną, choć nie jest to potwierdzone badaniami. Czasami hodowana w akwariach.

Ciekawostki


  • W rejonie Zatoki Chesapeake rozdymka północna, zwana jest ropuchą cukrową "sugar toad". Na terenie tym ryba jest często poławiana i uważana za przysmak.
  • Ryba rzadko bywa obiektem badań, dlatego jest dosyć słabo poznanym gatunkiem.
  • Została opisana w 1801 roku przez niemieckich przyrodników Marcus'a Elieser'a Bloch i Johann'a Gottlob'a Theaenus'a Schneider.
  • Rodzaj Sphoeroides liczy 23 gatunki rozdymek, min. seferynkę truciciela(Sphoeroides spengleri), rozdymkę nagą*(Sphoeroides lispus) i rozdymkę brodatą*(Sphoeroides tyleri).
Bibliografia:
-http://www.iucnredlist.org/details/190246/0
-https://en.wikipedia.org/wiki/Northern_puffer
-http://www.fishbase.se/summary/1181
-http://www.nefsc.noaa.gov/publications/series/shtsr/shltr26.pdf
-http://www.chesapeakebay.net/fieldguide/critter/northern_puffer

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz