wtorek, 17 czerwca 2014

Koleń kolcobrody - rekin tektoniczny

inne nazwy: ostrogłów, ostrogłowiec
 • Królestwo: Zwierzęta
 • Podtyp: Kręgowce
 • Gromada: Chrzęstnoszkieletowe
 • Rząd: Koleniokształtne
 • Rodzina: Centrophoridae
 • Gatunek: Koleń kolcobrody(Deania calcea)

Występowanie

Jego występowanie jest rozproszone nierównomiernie w Oceanie Atlantyckim, Spokojnym i Indyjskim. W Atlantyku spotykany od Islandii, przez zachodnie Wyspy Brytyjskie, Francję, Hiszpanię, Portugalię po Afrykę Południową. W Pacyfiku spotykany u wybrzeży Chile, Peru, Japonii oraz w południowej Australii od południowo-zachodniej Australii Zachodniej(którą obejmuje Ocean Indyjski) po Nową Południową Walię, oraz Tasmanię. Występuje zwykle w części skoku kontynentalnego i szelfu kontynentalnego, na głębokości zwykle od 400 do 900 metrów(choć sporadycznie rejestrowane od 70 do 1450 metrów głębokości).

Ogólny opis

Mierzy przeciętnie 70-110 cm długości ciała. Ciało wydłużone z dosyć długim pyskiem, przypominającym wiosło, oraz dużymi i wyłupiastymi oczami. Płetwa ogonowa heterocerkalna, występują dwie płetwy grzbietowe, każda z pojedynczym i dosyć grubym twardym promieniem. Płetwa odbytowa i płetwy piersiowe dosyć krótkie. Kolor skóry szarobrązowy.

Dymorfizm płciowy

Samice są zwykle większe.

Populacja i zagrożenia

Koleń kolcobrody jest klasyfikowany jako gatunek najmniejszej troski. Posiada średnie znaczenie w rybołówstwie, głównie łowiony dla oleju z jego wątroby(bardzo cenny), rzadziej dla mięsa i płetw. Może mu zagrażać przełowienie, zwłaszcza u wybrzeży Australii, gdzie w miarę zwiększa się znaczenie tej ryby w rybołówstwie. Mimo to występuje dosyć licznie i rzadko obserwuje się spadki populacji tej ryby.

Pożywienie

Żywi się rybami kostnoszkieletowymi, głowonogami i krewetkami.

Zachowanie

Jest gatunkiem przydennym, przypuszczalnie poluje używając swojego wiosłowego pyska, który wyposażony jest w specjalne receptory zmysłowe. Przypuszczalnie żyją w małych grupkach. Zaobserwowano iż w zależności od płci i wielkości, mogą żyć na różnych głębokościach. Odporniejszy na unieruchomienie od większości innych rekinów.

Rozród

Słabo poznany. Sezon rozrodczy nie jest znany, możliwe iż rozmnaża się przez cały rok. Przy badaniu nad złowionymi, ciężarnymi samicami, oceniono iż mogą mieć od 1 do 12 młodych(zwykle 7). Dojrzałość płciową uzyskują po osiągnięciu 85 cm przez samce(czyli w wieku ok. 17 lat) i 106 cm przez samice(ok. 25 lat).

Naturalni wrogowie

Większe ryby, np. inne rekiny.

Długość życia

brak danych. Przypuszczalnie powyżej 30 lat.

Znaczenie dla człowieka

Jest rybą o średnim znaczeniu gospodarczym, łowioną głównie dla cennego oleju z wątroby, rzadziej dla mięsa i płetwy. Łowiony dzięki głębinowym siecią. Nie stanowią zagrożenia dla człowieka.

Ciekawostki


 • Jak większość głębinowych ryb jest gatunkiem dosyć słabo poznanym.
 • Deania quadrispinosa i koleń kolcobrody są jedynymi rybami z rodzaju Deania żyjącymi u wybrzeży Australii, a do tego bardzo do siebie podobnymi. Jednak pierwsza płetwa grzbietowa Deania quadrispinosa jest zwykle wyższa i ma węższą podstawę niż płetwa ostrogłowa.
 • Ryba została opisana przez brytyjskiego ichtiologa Richard'a Thomas'a Lowe w 1839 roku.
 • Wątroba kolenia kolcobrodego jest bardzo dobrym źródłem tłuszczu, zawierającego u tego gatunku dużą ilość skwalenu(prozdrowotny węglowodór). Olej z wątroby rekina jest szeroko dostępny na rynku i polecany jako suplement diety.
 • Rodzaj Deania liczy obecnie 4 kolenie min. kolenia kolcobrodego, Deania hystricosa, Deania profundorum i Deania quadrispinosum.
Bibliografia:
-https://en.wikipedia.org/wiki/Birdbeak_dogfish
-http://www.iucnredlist.org/details/41798/0
-http://fishbase.org/summary/670
-https://www.sharktrust.org/shared/downloads/factsheets/birdbeak_dogfish_st_factsheet.pdf
-http://www.fao.org/fishery/species/2841/en

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz