poniedziałek, 23 czerwca 2014

Ptak gromu - boski ptak burzy

Pierwsze podania

W indiańskiej kulturze i mitologi, ptak o nadprzyrodzonej sile i mocy, władający burzami. W wierzeniach Nuu-Chah-nulth mieszka na szczytach gór, gdzie służy Wielkiemu Duchowi(Królowi Duchów) i włada pogodą, głównie deszczem, natomiast w wierzeniach Kwakwaka'wakw i Cowichan posiada zdolności polimorficzne, czasami żeniąc się z ludźmi. Według Dakotów thunderbird pokonał ucieleśnienie potworności Unktehila. Plemiona północno-wschodnie uważają thunderbird za boga nieba, żywiącego się wielorybami, natomiast szczep Lakota wierzy iż jest aspekt najwyższej istoty Wakantanka. Często jednak ptak gromu uosabiany ze złem i zniszczeniem, swoimi skrzydłami powodując wichury, a z dzioba miotając błyskawicami.

Wygląd

Najczęściej opisywana jako ptaki o 5 metrowej rozpiętości skrzydeł, mające jasnobrązowe, lub czarne ubarwienie. Z jego oczu wydobywały się pioruny, a z każdym machnięciem skrzydła, rozpętywała się wichura oraz słychać było grzmot. Przypuszczanie legendy o ptaku gromu maja swoje początki podczas obserwacji teratorna(sępa olbrzymiego), wymarłego i olbrzymiego ptaka drapieżnego, zapewne żyjącego jeszcze podczas ekspansji pierwszych ludzi na kontynent amerykański.

  • Rok - zwany rukiem, lub ruchem. Ogromy ptak z mitologi perskiej, swoimi skrzydłami zasłaniając słońce, zmieniając dzień w noc. Żywi się potworami morskimi, a pisklęta karmi nosorożcami. Występuje w Księgi tysiąca i jednej nocy, gdzie atakuje statek Sindbada Żeglarza.

W środkach masowego przekazu

Najczęściej przedawniany w grach min. Dangerous of Dragons i Heroes Might and Magic. Dangerous of Dragons jest potężną jednostką mogąca razić piorunami wielu przeciwników naraz. W Heroes Might and Magic III i IV jest jednostką armii Twierdza, atakującą błyskawicą, natomiast w Heroes Might and Magic VI Pirates of the Savage Sea jest bossem z którym musi się zmierzyć Cragh Hack, później jednak jego karłowata wersja zostaje kompanem pirata barbarzyńcy.

Bibliografia:
-https://pl.wikipedia.org/wiki/Thunderbird_(kryptozoologia)
-https://en.wikipedia.org/wiki/Thunderbird_(cryptozoology)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz