środa, 25 czerwca 2014

Szlarnik jasny - krótki okres inkubacji jaj

  • Królestwo: Zwierzęta
  • Podtyp: Kręgowce
  • Gromada: Ptaki
  • Rząd: Wróblowe
  • Rodzina: Szlarniki
  • Gatunek: Szlarnik jasny(Zosterops citrinella)

Występowanie

Zamieszkuje archipelag Małych Wysp Sundajskich min. wyspę Sumba, Savu, Timor, Ndao, Ndana, Lembata, Alor, Lucipara, Gunungapi Wetar, Romang, Damar, Teun, Kisar, Leti, Moa, Luang, Sermata, Babar, Tanimbar Island, a także małe wysepki leżące na Cieśninie Torresa. Zasiedla głównie tropikalne i subtropikalne lasy deszczowe, lasy mangrowe, a także pierwotne i wtórne lasy tropikalne. Widywany także na terenach bardziej otwartych.

Ogólny opis

Ptak mierzy przeciętnie 10-11 cm długości ciała. Upierzenie koloru jasno-oliwkowego. Pierś, gardło i kuper koloru żółtego, natomiast brzuch koloru jasnoszarego. Ogon dosyć długi, koloru oliwkowego. Oczy brązowe z charakterystyczną dla szlarników białą obwódką wokół oka. Dziób i nogi ptaka koloru ciemnoszarego. Bardzo podobny do szlarnika jasnobrzuchego, który osiąga nieco większe rozmiary(11-12 cm długości ciała).

Dymorfizm płciowy

brak.

Populacja i zagrożenia

Klasyfikowany jako gatunek najmniejszej troski. Populacja nie została oceniona ilościowo, lecz notowany jako gatunek dosyć powszechny, zwłaszcza na Małych Wysp Sundajskich. Na Wyspach w Cieśninie Torresa gatunek spotykany bardzo rzadko, przypuszczalnie w tych rejonach populacja tego gatunku uległa zmniejszeniu. Nie są znane przyczyny spadku liczebności ptaka, lecz przypuszczalnie przyczyniła się do tego utrata siedliska, gatunki inwazyjne, oraz złe warunki pogodowe(silne burze).

Pożywienie

Głównie owady i owoce. Przypuszczalnie jak inni przedstawiciele rodzaju Zosterops, może żywić się także nektarem kwiatowym i nasionami.

Zachowanie 

Jest ptakiem o dziennym trybie życia, często widywanym w grupach, lub małych stadach, zwłaszcza podczas żerowania, kąpieli, spania i odpoczynku. Wydaje z siebie ciche i delikatne ćwierkanie. Nie migruje, jedynie lokalnie podczas zachodzących zmian w środowisku. W razie zagrożenia wydaje z siebie odgłosy alarmujące innych członków stada. Bardzo rzadko schodzi z drzew na ziemie. Zachowanie gatunku słabo poznane.

Rozród

Okres godowy przypada przypuszczalnie w czerwcu(na wyspie Timor), na innych wyspach notowany w kwietniu. Mogą tworzyć pary monogamiczne, choć u spokrewnionych gatunków często tworzone są jedynie pary okresowe(na 1 miesiąc). Samce śpiewem wabią samice. Gniazdo budowane jest przez oboje partnerów, na drzewie z suchych traw, pajęczyn itp. Gniazdo otwarte, budowane na kształt miseczki, zwykle przez okres ok. 7 dni. Samica składa 2-4 bladoniebieskie jaja, a inkubacja trwa 11-12 dni(jeden z najkrótszych okresów inkubacji jaj ptaków). Pisklęta po wykluciu ważą ok. 2 gramów. Samiec, jak i samica opiekują się jajami i wyklutymi pisklętami. Po ok. 12-13 dniach opuszczają gniazdo i przebywają w jego pobliżu. Po ok. 3 tygodniach uczą się latać i stają się samodzielne. Zwykle odbywają dwa lęgi w ciągu sezonu. Dojrzałość płciową ptaki uzyskują po ok. 1 miesiącu.

Naturalni wrogowie

Ptaki drapieżne np. czubak australijski, dzierzby i dziwogonki.

Długość życia

Przypuszczalnie ok. 8 lat.

Znaczenie dla człowieka

Czasami mogą powodować straty na plantacjach drzew owocowych, lecz często traktowane jako zwierzęta pożyteczne, gdyż polują na mszyce i wiele innych szkodników. Nie potwierdzono danych na temat przetrzymywania tego gatunku w niewoli.

Ciekawostki


  • Szlarniki(Zosterops) odznaczają się bardzo krótkim okresem inkubacji jaj, bo zaledwie 11-12 dni, jednym z najkrótszych u ptaków.
  • Został opisany w 1850 roku przez francuskiego ornitologa Charles'a Lucien'a Bonaparte.
  • Do rodzaju Zosterops zaliczanych jest 75-88 gatunków szlarników min. szlarnik nowogwinejski(Zosterops novaeguineae), szlarnik samoański(Zosterops samoensis) i szlarnik perłowy(Zosterops grayi).
Bibliografia:
-https://en.wikipedia.org/wiki/Ashy-bellied_white-eye
-http://www.hbw.com/species/ashy-bellied-white-eye-zosterops-citrinella
-http://www.iucnredlist.org/details/22714088/0

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz